انواع روش‌های تخلیه چشم

تخلیه چشم یک روش درمانی است که پزشکان به عنوان آخرین راه حل درمانی انجام می‌دهند. در مورد سرطان، تخلیه چشم می‌تواند برای جلوگیری از گسترش آن به مغز و سایر اندام‌ها ضروری باشد. سه نوع تخلیه چشم وجود دارد. ما در این مقاله به بررسی انواع روش‌های تخلیه چشم پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

انواع روش‌های تخلیه چشم چگونه است؟

برای تخلیه چشم می‌توان از سه نوع روش استفاده کرد:

  • اکستراسیون
  • انوکلئولاسیون
  • بیرون زدگی

انواع روش‌های تخلیه چشم

انوکلئولاسیون چشم چیست؟

انوکلاسیون جراحی است که کل کره چشم و محتویات آن را خارج می‌کند. پلک‌ها، مژه‌ها، ابروها و پوست اطراف جای خود باقی می‌مانند. کره چشم با ایمپلنت و پروتزی مداری که شبیه چشم شماست جایگزین می‌شود.

بیرون زدگی چشم چیست؟

جراح قرنیه و محتویات چشم را برمی‌دارد و صلبیه (قسمت سفید چشم) و ماهیچه‌های چشم جای خود باقی می‌مانند. سپس ایمپلنت را در پوسته صلبیه قرار می‌دهند. صلبیه می‌تواند مانند قبل حرکت کند زیرا ماهیچه‌ها متصل هستند.

تفاوت جراحی بیرون زدگی و انوکلئولاسیون چیست؟

جراحی بیرون زدگی چشم روشی کم تهاجمی‌تر از انوکلئولاسیون است. هر دو روش مژه‌ها و ابروهای شما را دست نخورده باقی می‌گذارند. اما بیرون زدگی پوسته صلبیه چشم و عضلات حرکت دهنده چشم را حفظ می‌کند.

اکستراسیون چشم چیست؟

در این از جراحی تخلیه چشم جراح کل کره چشم، پلک‌ها، ابروها و پوست اطراف را برمی‌دارد . اکستراسیون معمولا برای درمان سرطان چشم که به بافت‌های اطراف گسترش یافته است انجام می‌شود.

دلایل جراحی تخلیه چشم چیست؟

تخلیه چشم آخرین راه حل درمانی برای بیماری‌های چشم است. پزشک تخلیه چشم را در زمان و شرایط جدی پیشنهاد می‌کند که هیچ درمان دیگری کارساز نباشد. برخی از شرایطی که نیاز به برداشتن چشم دارند عبارتند از:

  • تومورهای داخل چشمی (سرطان در چشم)، مانند رتینوبلاستوما یا ملانوم مشیمیه
  • آسیب شدید به چشم
  • عفونت غیر قابل کنترل در چشم
  • چشم نابینا و بد شکل برای بهبود ظاهر آرایشی

گاهی اوقات، پزشک امکان دارد چشم آسیب دیده را برای محافظت از چشم دیگر خارج کند. آسیب چشم می‌تواند منجر به یک وضعیت واکنشی به نام افتالمیت سمپاتیک در چشم دیگر شود. این وضعیت می‌تواند باعث از دست دادن بینایی شود. تخلیه چشم آسیب دیده چشم دیگر را نجات می‌دهد. برداشتن چنین چشمی باعث تسکین درد چشم، درد صورت و ترشحات چشم می‌شود.

انواع روش‌های تخلیه چشم

انواع روش‌های تخلیه چشم چیست؟

تخلیه چشم و سایر انواع جراحی برداشتن چشم معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. شما در طول عمل بیهوش خواهید بود. یک متخصص بیهوشی قبل از جراحی شما را معاینه می‌کند تا مطمئن شود که از سلامت جسمانی خوبی برخوردار هستید و می‌توانید بیهوشی و جراحی را تحمل کنید. کره چشم شما در داخل یک حفره استخوانی به نام اربیت محافظت می‌شود. هسته چشم، کره‌چشم را از مدار خارج می‌کند. عصب بینایی که سیگنال‌ها را به مغز می‌رساند قطع می‌شود. جراح شما یک ایمپلنت اوربیتال را در مدار قرار می‌دهد. ماهیچه‌های چشم به ایمپلنت متصل می‌شوند تا مانند یک چشم حرکت کنند. ماهیچه‌های چشم در هر دو چشم پشت سر هم کار می‌کنند، بنابراین ایمپلنت در جهاتی مشابه چشم دیگر شما حرکت می‌کند.

تخلیه چشم باعث می‌شود که پلک‌ها، ملتحمه و پوست اطراف دست نخورده باقی بماند. چند هفته پس از جراحی، چشم پزشک به شما پروتز اوربیتال (چشم مصنوعی) می‌دهد. چشم مصنوعی روی ایمپلنت مداری مانند یک لنز تماسی قرار می‌گیرد. چشم پزشک نحوه برداشتن، تمیز کردن و تعویض این پروتز را به شما آموزش می‌دهد.

عوارض انواع روش‌های تخلیه چشم چیست؟

پس از جراحی تخلیه چشم عوارض‌های زیر امکان دارد دیده شوند:

  • خونریزی
  • عفونت
  • ترشح

بهبودی بعد از انواع روش‌های تخلیه چشم

بهبودی پس از جراحی تخلیه چشم چند هفته طول می‌کشد. جراح شما یک کنفورمر چشمی را به عنوان یک اقدام موقت روی ایمپلنت اربیتال قرار می‌دهد. این دستگاه فنجانی شکل از بسته شدن و چسبندگی در طول فرآیند بهبودی جلوگیری می‌کند. پس از کاهش تورم و بهبود حفره چشم، پزشک پس از شش تا هشت هفته، کنفورمر را خارج می‌کند.

امکان دارد بعد از بیدار شدن از بیهوشی درد داشته باشید. پزشک برای کاهش آن دارو تجویز می‌کند. آنها همچنین برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک تجویز می‌کنند. پلک‌های شما برای چند روز کبود و متورم می‌شود. پزشک به شما یاد می‌دهد که چگونه حفره چشم را قبل از رفتن از بیمارستان به خانه تمیز کنید. پانسمان روی چشم شما یک یا دو روز پس از جراحی برداشته می‌شود. باز نگه داشتن چشم به بهبود آن کمک می‌کند، اما می‌توانید از عینک تیره استفاده کنید. پزشک قطره‌های چشمی، آنتی بیوتیک‌های خوراکی و مسکن‌ها را برای استفاده در خانه تجویز می‌کند.

به مدت یک ماه باید از خم شدن و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. به طور مشابه، شما باید از شنا و ورزش شدید اجتناب کنید. در عرض چند روز می‌توانید رانندگی کنید و در فعالیت‌های عادی شرکت کنید. باید بانداژ را که روی چشمتان را می‌پوشاند خشک نگه دارید. جراح یک هفته پس از جراحی شما را می‌بیند تا روند بهبودی را بررسی کند.

انواع روش‌های تخلیه چشم

بینایی بعد از تخلیه چشم

ایمپلنت و پروتز اربیتال هیچ دیدی ایجاد نمی‌کند. آنها فقط ظاهر طبیعی را ارائه می‌دهند. بینایی شما از چشم باقیمانده شما خواهد بود و به همان خوبی که از آن چشم قبل از جراحی بود خواهد بود. از آنجایی که شما فقط با یک چشم خواهید دید، در درک فاصله یا عمق مشکل خواهید داشت. دید در دو طرف چشم سالم و بالا و پایین مانند قبل خواهد بود، اما در سمتی که چشم برداشته شده، میدان بینایی کاهش یافته است.

کلام آخر

برداشتن چشم یک تصمیم بسیار دشوار است. این کار فقط در شرایط سخت مانند سرطان انجام می‌شود. هدف از انجام چنین جراحی این است که شما را از درد رها کند و شما را قادر سازد تا زندگی نامحدودی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *