تومورهای چشم : هر آنچه باید درباره آن بدانید!

تومورهای چشمی به عنوان یکی از بیماری‌های جدی و پرخطر در حوزه ارتوپدی و چشم‌پزشکی محسوب می‌شوند. این تومورها ممکن است به صورت بدخیم یا خوش‌خیم باشند و می‌توانند در هر قسمتی از چشم ایجاد شوند، از جمله عنبیه، شبکیه و سایر اجزای چشمی. تشخیص و درمان تومورهای چشم بستگی به نوع و مکان آنها دارد. در بیشتر موارد، شناسایی این تومورها با استفاده از انواع آزمایش‌ها و تصویربرداری چشمی انجام می‌شود. علاوه بر این، مشاهده تغییرات در بینایی و علائم دیگر مرتبط با تومور نیز می‌تواند به تشخیص صحیح و سریع کمک کند. در صورت تشخیص تومور چشم، روش‌های مختلفی برای درمان وجود دارد. این روش‌ها شامل عمل جراحی، رادیوتراپی، شیمی درمانی و درمان‌های هدفمند است. هدف از درمان تومورهای چشم، کنترل رشد و پیشرفت آنها، حفظ بینایی و افزایش کیفیت زندگی بیماران است.

تومورهای چشمی

تومورهای چشمی چیست؟

تومورهای چشمی ، تومورهایی هستند که با چشم مرتبط هستند. تومور مجموعه‌ای از سلول‌هایی است که به طور غیر طبیعی رشد می‌کند و می‌تواند بدخیم (سرطانی) یا خوش‌خیم (غیر سرطانی) باشد. شایع‌ترین نوع تومور چشم، متاستاتیک است، تومور چشمی یک تومور ثانویه است که از یک قسمت بدن به قسمت دیگر گسترش یافته است و اغلب از ریه، سینه، روده یا پروستات متاستاز می‌دهد. برای تومورهای بدخیم اولیه چشم دو نوع رایج وجود دارد: ملانوما که معمولاً در بزرگسالان رخ می‌دهد و رتینوبلاستوما که کودکان را مبتلا می‌کند. بر اساس محل منشاء فرآیند بیماری، سرطان‌های چشم می‌توانند اولیه (یعنی از داخل چشم شروع شوند) یا متاستاتیک (یعنی از اندام دیگری مانند سینه یا ریه به چشم سرایت کنند). مانند همه سرطان‌های دیگر، تشخیص زودهنگام برای کنترل بیماری کلیدی است اما اغلب نادیده گرفته می‌شود، زیرا علائم این سرطان‌ها می‌تواند متغیر باشد و بیمار معمولاً علائم و نشانه‌ها را نادیده می‌گیرد.

انواع سرطان‌های چشم کدامند؟

انواع مختلف سرطان‌های اولیه چشم عبارتند از:

 • ملانوم چشم یا داخل چشم: ملتحمه، مشیمیه
 • سرطان سلول سنگفرشی
 • لنفوم یا لنفوم اولیه داخل چشمی: اغلب با لنفوم در مغز همراه است (به نام لنفوم اولیه سیستم عصبی مرکزی (CNS)، معمولاً دوطرفه)
 • رتینوبلاستوما – بیشتر در کودکان به ویژه در گروه سنی 0-4 سال دیده می‌شود. شایع‌ترین تومورهای ثانویه یا متاستاتیک در چشم ناشی از سرطان سینه و ریه است.

علائم و نشانه‌های سرطان چشم چیست؟

سرطان‌های چشم با علائم مختلفی خود را نشان می‌دهند. بیشتر علائم به ظاهر بی‌خطر هستند و در نتیجه توسط بیماران در مراحل اولیه نادیده گرفته می‌شوند. علائم و نشانه‌های ذکر شده در زیر ممکن است به دلیل چندین بیماری دیگر باشد و سرطان معمولا تنها با معاینه جامع چشم توسط چشم پزشک قابل تشخیص است.

علائم شایع سرطان چشم عبارتند از:

 • درد و قرمزی چشم
 • تغییر رنگ مردمک یا عنبیه
 • تاری دید، هاله‌ها و سایه‌های اطراف تصاویر، به ویژه نور روشن
 • از دست دادن بینایی
 • سردرد و ترشح مخاط از چشم
 • یک خال یا خال تیره در قسمت سفید چشم که اندازه آن در حال افزایش است.
 • کاهش بینایی ممکن است با درد همراه باشد.
 • برآمدگی یک چشم یا هر دو، پروپتوز نامیده می‌شود.
 • یک توده یا تومور روی پلک یا چشم شما که اندازه آن در حال افزایش است و باعث ایجاد رگ‌های خونی می‌شود.
 • تغییر رنگ عنبیه
 • رفلکس سفید در مردمک

انواع تومورهای چشمی

علت‌های ایجاد تومورهای چشمی ممکن است متنوع باشند و هنوز به طور دقیق در مورد برخی از تومورها علت آنها مشخص نشده است. با این حال، برخی عوامل و علل مشترکی که می‌توانند به ظهور تومورهای چشمی منجر شوند عبارتند از:

تومورهای خوش‌خیم چشم

تومور غیرسرطانی و خوش‌خیم چشم رشدی است که به سایر قسمت‌های بدن گسترش نمی‌یابد. بسیاری از این موارد بیشتر با پوست اطراف چشم و پلک مرتبط هستند. برخی از تومورهای چشمی می‌توانند روی ملتحمه، بافت شفافی که در بالای صلبیه – قسمت سفید چشم – قرار دارد، ظاهر شوند و برخی در داخل کره چشم هستند. تومورها و رشدهای خوش‌خیم روی پوست اطراف چشم، پلک و ملتحمه معمولاً در اثر قرار گرفتن در معرض باد و اشعه ماوراء بنفش خورشید ایجاد می‌شوند. تصور می‌شود که برخی از رشدهای خوش‌خیم توسط یک ویروس ایجاد می‌شوند.

برخی دیگر به دلیل تغییر مربوط به افزایش سن ظاهر می‌شوند. ضایعات یا خال‌های رنگدانه بزرگ می‌توانند ژنتیکی یا بخشی از یک سندرم کلی مرتبط با یک مشکل پزشکی باشند. کک و مک و رشد داخل چشم اغلب یک خال مشیمیه خوش‌خیم یا هیپرتروفی مادرزادی لایه اپیتلیال رنگدانه شبکیه است که به اختصار CHRPE  نیز نامیده می‌شود. اینها معمولاً تجمع سلول‌های رنگدانه‌ای هستند که تیره‌تر به نظر می‌رسند. اگرچه اکثر آنها خوش‌خیم هستند، اما احتمال بسیار کمی وجود دارد که خال مشیمیه سرطانی شود.

تومورهای بدخیم چشم

سرطان در اثر تغییرات (جهش) در DNA درون سلول‌ها ایجاد می‌شود. DNA داخل سلول شامل مجموعه‌ای از دستورالعمل‌هاست که به سلول می‌گوید چه وظایفی را انجام دهد و چگونه رشد و تقسیم شود. اشتباهات در دستورالعمل‌ها می‌تواند باعث شود که سلول عملکرد طبیعی خود را متوقف کند و به سلول اجازه سرطانی شدن بدهد. عوامل متعددی می‌توانند به جهش‌های ژنی کمک کنند، از جمله جهش‌های ژنی ارثی و جهش‌های ژنی که پس از تولد رخ می‌دهد. ممکن است شما با یک جهش ژنتیکی متولد شوید. برخی از جهش‌ها می‌توانند ارثی باشند و از طریق خانواده‌ها منتقل شوند. این نوع جهش درصد کمی از سرطان‌ها را تشکیل می‌دهد. از سوی دیگر، بیشتر جهش‌های ژنی پس از تولد شما اتفاق می‌افتد. بسیاری از چیزها می‌توانند باعث جهش ژنی شوند از جمله: سیگار کشیدن، قرار گرفتن در معرض اشعه، ویروس‌ها، مواد سرطان زا، چاقی، هورمون‌ها، التهاب مزمن و ورزش نکردن.

علت تومورهای چشمی چیست؟

علت‌های ایجاد تومورهای چشمی ممکن است متنوع باشند و هنوز به طور دقیق در مورد برخی از تومورها علت آنها مشخص نشده است. برای مثال، سلول‌هایی که باعث رتینوبلاستوما می‌شوند، زمانی شروع می‌شوند که رتینوبلاست‌ها (که در حالی که نوزاد هنوز در رحم رشد می‌کند رشد می‌کنند) غیرقابل کنترل شده و به تقسیم شدن ادامه می‌دهند. این یک نقص یا جهش در ژن RB1 (رتینوبلاست) است که بخشی از کروموزوم 13 است. با این حال، بیش از 55 درصد از رتینوبلاستوماها غیر ژرمینال هستند (از نسلی به نسل دیگر منتقل نمی‌شوند). حدود 40 درصد ارثی هستند، یعنی حداقل یکی از اعضای خانواده به همان سرطان مبتلا شده است. کسانی که رتینوبلاستوما ژرمینال دارند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان در هر دو چشم هستند. در موارد بسیار نادر، همان نقص ژنی می‌تواند منجر به مدولواپیتلیوم شود که بر نوروپیتلیوم تأثیر می‌گذارد. سایر عامل و علل تومور چشم عبارتند از:

 • سن: با افزایش سن، خطر ملانوم چشم نیز افزایش می‌یابد. در بین افرادی که حداقل 65 سال سن دارند بیشتر شایع است.
 • نژاد: قفقازی‌ها احتمال بیشتری برای ابتلا به ملانوم چشمی دارند، همانطور که در خطر ابتلا به سرطان پوست هستند. در همین حال، افراد سفید پوستی که رنگ عنبیه روشن‌تری مانند آبی یا سبز دارند نیز بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.
 • قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش: اگرچه هنوز اثبات نشده است، برخی از محققان پیشنهاد می‌کنند که قرار گرفتن در معرض منظم و طولانی مدت در معرض اشعه ماوراء بنفش، از جمله تخت‌های برنزه کننده نیز می‌تواند این خطر را افزایش دهد.
 • اختلالات پوستی: کسانی که مبتلا به یک اختلال پوستی، به ویژه یک بیماری ارثی مانند سندرم خال دیسپلاستیک تشخیص داده شده‌اند، باید نظارت منظم چشم‌ها را برای ملانوما در نظر بگیرند.

اگر سرطان در لنفوسیت‌ها که بخشی از سیستم ایمنی هستند شروع شود، به آن لنفوم می‌گویند. شروع لنفوم در چشم غیر معمول است. در عین حال بقیه تومورهای خوش خیم و بدخیم می‌توانند در عضلات، غدد، اعصاب و پلک‌ها ایجاد شوند. سرطان پلک ممکن است بیشتر با سرطان پوست مانند کارسینوم سلول سنگفرشی و سلول بازال مرتبط باشد تا تومورهای بدخیم چشم.

علائم خطری که باید در مورد رتینوبلاستوما در کودکان مراقب باشیم چیست؟

از آنجایی که رتینوبلاستوما بیشتر نوزادان و کودکان کوچک را تحت تاثیر قرار می‌دهد، علائم به ندرت گزارش می‌شود و این وظیفه والدین است که هرگونه تغییر در چشم نوزاد یا کودک را متوجه شوند. مرکز چشم یا مردمک چشم، معمولا تیره‌تر از عنبیه اطراف است. تغییر رنگ سفید، به ویژه در کودکان، نیاز به توجه فوری دارد، به خصوص اگر با یک انحراف چشم در همان چشم همراه باشد. این رفلکس سفید به ویژه در هنگام استفاده از فلاش برای عکس گرفتن، بر خلاف قرمزی چشم که اغلب در عکس‌ها مشخص می‌شود، مورد توجه قرار می‌گیرد. ناگهان به نظر می‌رسد که چشم‌ها به جهات مختلف نگاه می‌کنند. هر گونه نگاه اکتسابی در کودکان کوچک باید توسط چشم پزشک بررسی شود. برخی از علائم عبارتند از: قرمزی و تورم چشم، ریزش بیش از حد اشک.

مرحله بندی تومورهای چشمی چگونه انجام می‌شود؟

مرحله بالینی از نتایج معاینات چشمی، آزمایشات رادیولوژیکی (سونوگرافی، سی‌تی‌اسکن و ام‌آر‌آی) و همچنین تست‌های پاتولوژیک پس از بیوپسی تعیین می‌شود. همچنین ممکن است پزشک برای جستجوی تومورهای ثانویه یا سرطان اولیه در صورت مشکوک شدن به سرطان متاستاتیک، اسکن PET را پیشنهاد کند.

درمان تومور چشم

درمان تومورهای چشمی چیست؟

سه روش اصلی درمان سرطان چشم شامل جراحی، رادیوتراپی و شیمی درمانی است. این روش توسط یک تیم چند رشته‌ای تصمیم‌گیری می‌شود و با نیازهای هر بیمار سفارشی می‌شود. به عوامل متعددی بستگی دارد که عبارتند از:

 • نوع سرطان چشم، درجه آن، میزان تهاجمی بودن آن و پتانسیل بدخیم آن را تعیین می‌کند.
 • سرعت رشد تومور، اندازه و مرحله آن در زمان تظاهر، میزان انتشار در محل و در نقاط دوردست.
 • محل تومور، خواه روی پلک، ملتحمه یا داخل چشم باشد یا با گسترش گسترده‌تری
 • سلامت عمومی و بیماری‌های همزمان در بیمار، سن مراجعه و انتخاب بیمار

چشم پزشکانی که از این سرطان‌های چشم مراقبت می‌کنند براساس اصول اساسی زیر کار می‌کنند:

 • حفظ جان بیمار مهم است.
 • حفظ بینایی، تا حد امکان، مهمترین چیز است.
 • حفظ یکپارچگی عملکردی و ساختاری چشم
 • حفظ ظاهر زیبایی کره چشم و نواحی اطراف آن

بر این اساس، گزینه‌های مختلفی که جراح چشم شما می‌تواند انتخاب کند، در زیر فهرست شده است.

 • لیزر درمانی: یک پرتو لیزر را برای از بین بردن سلول‌های تومور به صورت موضعی هدایت می‌کند.
 • پلاک درمانی یا براکی تراپی: که در آن از یک صفحه آغشته به عامل درمانی استفاده می‌شود تا درمان را به تنهایی به محل خاص هدایت کند و آسیب به بافت اطراف را به حداقل برساند.
 • رادیوتراپی: پرتوهایی را ارائه می‌دهد که سلول‌های تومور را بدون تأثیر بر بافت‌های ظریف اطراف از بین می‌برد و چندین روش پرتو درمانی مدرن مانند پروتون درمانی، سابقه بهتری در دقت در تحویل دوز دارند و آسیب‌های جانبی را به نواحی اطراف به حداقل می‌رساند.
 • رزکسیون محدود: یعنی برداشتن ناحیه‌ای از چشم که تحت تاثیر سرطان قرار گرفته است. به عنوان مثال، ایریدکتومی، کوروئیدکتومی، برداشتن پلک و غیره.
 • خروج از هسته: شامل برداشتن کره چشم است که در آن پلک‌ها و ماهیچه‌های چشم برداشته نمی‌شوند. بعداً، جراح چشم می‌تواند یک پروتز، یک چشم مصنوعی برای نتایج زیبایی بهتر قرار دهد.
 • بیرون زدگی: شامل برداشتن جزئی محتویات چشم و پشت سر گذاشتن صلبیه یا قسمت سفید چشم است. هم تخلیه و هم بیرون‌زدگی نیاز به یک چشم مصنوعی دارند که فقط می‌تواند یک چشم زیبایی و بدون بینایی باشد.
 • Exenteration : یک عمل جراحی گسترده است که شامل برداشتن چشم، تمام محتویات اربیتال می‌شود و می‌توان بعداً برای حفظ ظاهر صورت، یک پروتز با طراحی خاص نصب کرد.
 • شیمی درمانی: شامل استفاده از داروهای خاصی است که ممکن است به صورت خوراکی یا تزریقی برای مبارزه با سلول‌های سرطانی تجویز شوند.

جراحی تومورهای چشم

جراحی تومور چشم چیست؟

جراحی تومور چشم یک روش درمانی است که برای حذف تومور از داخل یا بیرون چشم استفاده می‌شود. این جراحی ممکن است شامل برداشتن تومور و بافت اطراف آن، اصلاح مناطقی که تومور آسیب رسانده است، یا نصب پروتز برای جایگزینی بافت‌هایی که حذف شده‌اند، باشد. جراحی تومور چشم ممکن است برای درمان تومورهای بد خیم و خوش‌ خیم استفاده شود. قبل از جراحی، باید با پزشک خود مشورت کنید و تمامی جزئیات و موضوعات مربوط به جراحی را بررسی کنید.

برای تومور چشم، چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

در صورتی که شما علائمی مانند کاهش بینایی، درد یا قرمزی یا تورم چشم تجربه می‌کنید، باید به چشم پزشک مراجعه کنید. همچنین، اگر شما یک توده در چشم خود مشاهده می‌کنید یا به هر دلیلی مشکوک به وجود تومور در چشم خود هستید، باید به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک شما بررسی‌های لازم را انجام داده و به شما توصیه‌هایی برای درمان تومور چشمتان می‌‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *