آیا عمل مجرای اشکی خطرناک است؟

مایع اشکی تولید شده توسط کیسه اشکی از طریق مجاری اشکی به داخل حفره بینی منتقل می‌شود. مسدود شدن مجرای اشک به ویژه زمانی اتفاق می‌افتد که مجرای بینی قادر به تخلیه مناسب اشک از چشمان شما نباشد. بنابراین، اگر مجرای اشک شما مسدود شده باشد، ممکن است دچار خارش، تحریک یا آبریزش چشم شوید. برای حل این مشکل ناخوشایند، می‌توانید عمل مجرای اشکی را انجام دهید. گاهی اوقات نوزادان با مجاری اشکی بسته به دنیا می‌آیند و معمولاً نیازی به درمان ندارند زیرا خود به خود باز می‌شوند.

در بزرگسالان، مجرای اشکی مسدود شده ممکن است خود به خود بهبود یابد، یا ممکن است برای مسدود شدن مجرای اشک به جراحی انسداد مجرای اشکی نیاز داشته باشید. با درمان، اکثر افراد تسکین کامل علائم را تجربه می‌کنند. با این وجود برای بسیاری از افراد این پرسش وجود دارد که آیا عمل مجرای اشکی خطرناک است یا خیر ؟ در این بخش همراه ما باشید که علاوه بر پاسخ به این سوال، این جراحی را برای شما بررسی کنیم.

آیا عمل مجرای اشکی خطرناک است؟

آیا عمل مجرای اشکی خطرناک است؟

در پاسخ به این سوال که آیا عمل مجرای اشکی خطرناک است باید گفت مانند تمام روش های جراحی، عمل مجرای اشکی خطرات خود را دارد. عوارض بعد از عمل مجرای اشکی و خطرات مرتبط با جراحی انسداد مجرای اشکی عبارتند از:

 • خطرات عمومی بیهوشی عمومی و موضعی وجود دارد.
 • خونریزی از حفره بینی به بافت اطراف چشم، تقریباً همیشه در یک ساعت اول پس از عمل اتفاق می افتد. معمولاً این فقط خفیف است و به سرعت از بین می رود. خونریزی شدید باید با دارو یا جراحی مناسب اصلاح شود.
 • جابه‌جایی لوله، معمولاً این اتفاق نمی‌افتد مگر اینکه بینی خود را به شدت باد کنید یا لوله را در گوشه داخلی چشم بکشید. در صورت لزوم، باید جای آن را تغییر دهید.
 • عفونت، این غیر معمول است زیرا آنتی بیوتیک تجویز می‌شود و قطره‌های آنتی‌بیوتیک نیز بعد از جراحی استفاده می‌شود. در صورت وجود قرمزی، تورم و درد شدید در محل اتصال، فوراً با پزشک تماس بگیرید.
 • جای زخم در کنار برش پوست پس از DCR خارجی، معمولاً با گذشت زمان از بین می‌رود و بعد از حدود ۲ تا ۶ ماه دیگر جای زخم قابل مشاهده نیست. اسکارهایی که دیرتر ظاهر می‌شوند را نیز می‌توان با جراحی پلاستیک اصلاح کرد.
 • جراحی با شکست مواجه می‌شود، زیرا به اشک ریزی ادامه می‌دهد، جراحی دیگری انجام می‌شود و معمولاً موفقیت‌آمیز است. یک مداخله خارجی معمولاً در اینجا صورت می‌گیرد.

درمان مجاری اشکی

در طول معاینه اولیه، بهترین روش ممکن را با شما در میان خواهیم گذاشت. قبل از درمان به شما داروی خاصی داده می شود. این عمل تحت بیهوشی موضعی یا عمومی انجام می‌شود. روش‌های مختلفی در عمل، بسته به محل ناحیه آسیب دیده استفاده می‌شود. این روش اغلب به صورت خارجی در مجرای اشکی خارجی (مانند سوراخ کردن اشکی، برش‌ها، کاوش با بالون، استنت گذاری، داکریوسیستورینوستومی خارجی و غیره) یا داخلی (داکریوسیستورینوستومی اندونازال با استنت و غیره) انجام می شود.

درمان‌های انسداد اشک انجام شده ما عبارتند از:

 • بررسی مجاری اشکی تحت بی‌حسی موضعی
 • بالون-کاتتر-داکریوپلاستیک (LacriCATH)
 • استنت (دو چشمی یا تک چشمی)
 • داکریوسیستورینوستومی (DCR) خارجی یا آندوسکوپی با استنت

سایر جراحی‌های مجرای اشکی (مستقیم یا غیر مستقیم) مانند جراحی‌های بای پس مانند داکریوسیستورینوستومی ملتحمه با لوله جونز.

به اصطلاح داکریوسیستورینوستومی در صورتی که مجاری اشک عمیق باریک یا مسدود شده باشد استفاده می‌شود. با داکریوسیستورینوستومی، پزشک به ارتباط بهتری بین حفره بینی و کیسه اشکی دست می‌یابد. برای خشکی چشم، اشک مصنوعی یا روش‌های بهداشت پلک را نیز پیشنهاد می‌کنیم.

پانکتوپلاستی اشکی برای باریک کردن دهانه مجاری اشکی استفاده می‌شود. برای این کار، دهانه مجرای اشک در داخل پلک را با یک چاقوی ظریف باز می‌کنند. بسته به شرایط، لیفت پلک نیز یک گزینه است تا دهانه مجرای اشک بهتر روی کره چشم قرار گیرد.

پس از عمل، مهم است که فشار زیادی به بینی خود وارد نکنید. حداقل برای یک هفته نباید بینی خود را محکم باد کنید. همچنین قطره‌های چشمی خاصی دریافت خواهید کرد که باید برای آینده نزدیک مصرف کنید. در صورت بروز هر گونه ناهنجاری دیگر باید فوراً به پزشک اطلاع داده شود.

جراحی مجرای اشکی (DCR) چیست؟

به طور خاص، جراحی برای مجاری اشک مسدود شده، مسیر جدیدی را برای جاری شدن اشک بین چشم و بینی ایجاد می‌کند. اگر مجرای اشکی شما مسدود شده باشد ممکن است به این جراحی نیاز داشته باشید. این روش را می‌توان به صورت موضعی با یک برش در پوست یا آندوسکوپی داخل بینی بدون ایجاد بریدگی روی پوست انجام داد. هر دو روش به یک اندازه موفق هستند.

پلک‌های شما هرکدام دارای منفذ کوچکی هستند که اشک‌های تولید شده توسط چشمانتان را تخلیه می‌کند. پلک زدن اشک را به سمت این روزنه‌ها هدایت می‌کند. از آنجا، اشک‌ها به یک لوله و سپس به کیسه اشکی میریزند. به طور خاص، این کیسه اشکی به مجرای اشکی منتهی می‌شود، که در اطراف ساختار‌های استخوانی اطراف بینی شما می‌گذرد و به داخل حفره بینی باز می‌شود.

DSR آندوسکوپی (با حداقل تهاجمی)

در طول DCR آندوسکوپی، پزشک باید کیسه اشکی را برای دور زدن مجرای اشکی با ایجاد یک سوراخ جدید به طور مستقیم در حفره بینی دستکاری کند. به طور خاص، جراح چشم ما سوراخی در استخوان ایجاد می‌کند که با عبور از مجرای بینی تحت دید آندوسکوپی، کیسه اشکی را می‌پوشاند. بر این اساس، سپس یک اتصال بین کیسه اشکی و حفره بینی شما ایجاد می‌شود. معمولاً جراح چشم ما یک لوله کوچک را برای باز نگه داشتن مجرای اشک جدید وارد می‌کند. به این ترتیب مجرای اشکی شما بازسازی می‌شود.

DCR (روش خارجی) با برش خارجی

در جراحی DCR با استفاده از یک روش خارجی، جراح چشم ما یک سوراخ از کیسه اشک شما به حفره بینی شما ایجاد می‌کند. بر این اساس، پزشک ما یک برش کوچک در پوست، زیر چشم و نزدیک بینی شما ایجاد می‌کند. سپس از طریق این برش، جراح یک سوراخ کوچک در استخوان زیرین ایجاد می‌کند. سپس این منفذ کیسه اشکی و حفره بینی را به هم متصل می‌کند. جراح چشم ما یک لوله کوچک برای باز نگه داشتن مجرای اشک جدید وارد می‌کند. به این ترتیب مجرای اشکی شما بازسازی می‌شود.

علائم مسدود شدن مجرای اشکی

این علائم عبارتند از :

 • ریزش اشک از چشم
 • درد در داخل یا اطراف مجرای اشکی
 • علل مسدود شدن مجرای اشکی

در بیشتر موارد، علت مسدود شدن مجرای اشک ناشناخته است. در موارد دیگر، احتقان می‌تواند ناشی از مسائل بهداشتی باشد، مانند:

 • مشکلات تشریحی که با آن متولد شده‌اید.
 • عفونت‌های مزمن بینی و سینوس‌ها
 • انسداد ناشی از تومور
 • ضربه بینی
 • ورم ملتحمه
 • جراح چشم ما مجرای اشک را آزمایش می‌کند تا مشخص کند که آیا چشم شما مسدود شده است یا خیر.

چرا به جراحی مجرای اشکی (DCR) نیاز دارم؟

روش‌های DCR برای تسکین علائم مسدود شدن مجرای اشکی استفاده می‌شود. بنابراین، مسدود شدن مجرای اشک می‌تواند منجر به ریزش بیش از حد یا پوسته پوسته شدن اطراف چشم شود. اگر مجرای اشکی شما نیز عفونی شده باشد، ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:

 • تورم و حساسیت در اطراف چشم
 • سوزش چشم
 • ترشحات مخاطی

به ویژه، هرکسی که مجرای اشکی او مسدود شده است، به جراحی DCR نیاز ندارد. به طور کلی این درمان در بزرگسالان بیشتر دیده می‌شود. بنابراین، جراح چشم ما در ابتدا می‌تواند درمان‌های کمتر تهاجمی را توصیه کند. این‌ توصیه‌ها ممکن است شامل کمپرس گرم، ماساژ و آنتی بیوتیک برای درمان عفونت باشد. یا ممکن است روشی را برای گشاد کردن مجرای اشکی ارائه دهد. با این حال، اگر علائم شما شدید باشد، ممکن است به جراحی DCR نیاز داشته باشید.

بسته به علت مسدود شدن مجرای اشکی، ممکن است به درمان‌های ترکیبی دیگری نیاز داشته باشید. به عنوان مثال، اگر تومور مجرای شما را مسدود کرده باشد، ممکن است برای تومور نیاز به جراحی داشته باشید.

به طور خاص، ممکن است لازم باشد با جراح چشم ما در مورد اینکه کدام جایگزین DCR برای شما بهترین است صحبت کنید. گاهی اوقات پزشکان می‌توانند این روش را به صورت خارجی انجام دهند. به طور کلی می‌توان از لوله سفت و سختی که در حفره بینی قرار می‌گیرد در جراحی‌های DCR استفاده کرد. بنابراین، مطمئن شوید که از جراح چشم ما در مورد مزایا و خطرات همه گزینه‌های درمانی خود مشاوره بگیرید.

خطرات جراحی انسداد مجرای اشک (DCR) چیست؟

مانند تمام روش‌های جراحی، خطرات مرتبط با جراحی DCR وجود دارد. بعضی از این خطرات عبارتند از :

 • بافت غیر طبیعی در بینی جوش خورده است.
 • جابجایی لوله قرار داده شده در کانال
 • خونریزی شدید
 • عفونت
 • جای زخم مشهود روی صورت (فقط با برنامه DCR خارجی موجود است.)

با این حال، ممکن است DCR نیز مؤثر نباشد. به طور کلی، عملیات DCR به طور متوسط ​​۹۵٪ تا ۹۸٪ موفقیت‌آمیز است.

خطرات شما ممکن است بسته به سن، وضعیت پزشکی، و نوع و علل DCR در حال انجام متفاوت باشد. در مورد تمام نگرانی‌های خود و خطراتی که بیشتر در مورد شما صدق می‌کند با پزشک خود صحبت کنید.

در طول جراحی مجرای اشکی مسدود شده (DCR) چه اتفاقی می‌افتد؟

باید از جراح چشم ما بپرسید که در طول عمل چه اتفاقی خواهد افتاد. جزئیات جراحی شما بسته به روش خارجی یا آندوسکوپی بودن آن متفاوت خواهد بود. معمولاً یک جراح چشم متخصص اکولوپلاستیک جراحی خارجی را انجام می‌دهد یا در DCR آندوسکوپی تجربه می‌کند. در هر صورت، به طور کلی در طول جراحی شما می‌توانید انتظار داشته باشید:

ممکن است در طول یک عملیات DCR خارجی بیدار باشید. برای آرامش می‌توانید دارو مصرف کنید. جراح چشم ما از مواد پوشش داده شده با بیهوشی در داخل بینی شما استفاده می‌کند تا مطمئن شود که چیزی احساس نمی‌کنید. در برخی موارد، ممکن است برای بی‌حس کردن ناحیه به تزریق نیز نیاز داشته باشید.

در جراحی DCR خارجی و DCR آندوسکوپی برای به خواب رفتن نیاز به بیهوشی دارید. به ویژه، در طول عملیات در خواب عمیقی خواهید بود.  به خصوص اگر جراحی DCR خارجی انجام داده باشید، برش شما با بخیه سفت خواهد شد. برای DCR آندوسکوپی از بخیه خارجی یا بسته‌بندی بینی استفاده نمی‌شود.

روند بهبودی پس از جراحی DCR چگونه است؟

اگر قصد انجام عمل جراحی DCR خارجی را دارید، حتماً از جراح چشم ما بپرسید که بعد از جراحی چه انتظاری دارید. برای کاهش احتمال خونریزی، بینی شما ممکن است نیاز به بانداژ مجدد و تامپون در محل داشته باشد. در اکثر موارد DCR خارجی و آندوسکوپی، می‌توانید همان روز به خانه بروید. از قبل برنامه‌ریزی کنید تا بعد از عمل شخصی شما را به خانه برساند.

حتماً دستورالعمل‌های مراقبت از چشم، بینی و زخم را برای جراحان چشم دنبال کنید. ممکن است برای جلوگیری از عفونت نیاز به مصرف آنتی بیوتیک یا قطره‌های چشمی آنتی بیوتیک داشته باشید. همچنین ممکن است پزشک شما را به شستشوی حفره بینی راهنمایی کند. ممکن است به دارو‌های دیگری نیز نیاز داشته باشید، مانند استروئید‌ها و دارو‌های ضد احتقان بینی.

ممکن است بعد از عمل کمی درد وجود داشته باشد، بنابراین ممکن است نیاز به مصرف مسکن داشته باشید. ایجاد کبودی در اطراف چشم پس از جراحی DSR خارجی طبیعی است. پس از DCR آندوسکوپی، هیچ کبودی در اطراف چشم انتظار نمی‌رود. از پزشک خود بپرسید که آیا در حین بهبودی فعالیت‌هایی وجود دارد که باید از آن‌ها اجتناب کنید.

چه زمانی باید با پزشک تماس بگیریم؟

شما به پزشک خود نیاز دارید تا بفهمد آیا جراحی مؤثر است یا خیر. بلافاصله پس از عمل، پزشک برای معاینات بعدی شما قرار ملاقاتی ترتیب می‌دهد. پس از جراحی، به مراقبت‌هایی نیاز خواهید داشت که نیاز به پیگیری مداوم دارد. اگر لوله‌ای قرار داده شده باشد، بنا به صلاحدید پزشک، ممکن است نیاز به برداشتن لوله چند هفته بعد از عمل باشد. در صورت لزوم، شیلنگ‌های سیلیکونی را می‌توان به راحتی در گوشه چشم تحت بی‌حسی موضعی برش داد و با کمک یک آندوسکوپ کوچک بینی به راحتی از بینی خارج کرد.

مهم‌تر از همه، اگر مجرای اشک شما مسدود شده است، می‌توانید فوراً با ما تماس بگیرید و جراح اکولوپلاستیک چشم شما را معاینه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *