عوارض بعد از عمل مجرای اشکی

به انسداد مجاری اشکی، تنگی مجرای اشکی می‌گویند. تنگی مجاری اشکی می‌تواند منجر به مشکلاتی مانند اشک ریزی یا التهاب شود. در بسیاری از موارد، جراحی برای درمان انسداد مجرای اشکی ضروری است. مجاری اشکی برای جمع آوری مایع اشکی که دائماً توسط غده اشکی تشکیل می‌شود و تخلیه آن به داخل حفره بینی عمل می‌کند. دو دهانه کوچک (اشک پونکتی) روی لبه پلک سمت بینی پلک بالا و پایین وجود دارد که آب اشک را جمع می‌‌کند. آنها متعلق به دو کانالیکول هستند که به هم متصل شده و با هم به کیسه اشکی باز می‌شوند. مجرای اشکی از کیسه اشکی منشعب می‌شود و در نهایت مایع از طریق آن به سمت حفره بینی منتقل می‌شود.

عوارض بعد از عمل مجرای اشکی

علت مسدود شدن مجرای اشکی

مجاری اشک به دلایل مختلف می‌تواند باریک یا مسدود شود. هنگامی که کودک در رحم است، یک غشاء (غشاء هاسنر) وجود دارد که گاهی اوقات به درستی عقب نمی‌نشیند و باعث مسدود شدن مجرای اشک می‌شود. گاهی اوقات التهاب یا آسیب مسئول تنگی مجرای اشکی است.

تنگی مجرای اشکی چه علائمی دارد؟

بیمار معمولاً متوجه می‌شود که مقدار زیادی مایع اشک در چشم وجود دارد. اشک اغلب به سمت پایین پلک پایین می‌رود یا می‌چکد. افزایش مایعات منجر به تاری دید در چشم می‌شود. هنگام رانندگی یا خواندن روزنامه. افزایش تشکیل مخاط رخ می‌دهد. گاهی اوقات التهاب کیسه اشکی (داکریوسیستیت) ایجاد می‌شود که از طریق ضخیم شدن دردناک در ناحیه چشم و بینی قابل توجه می‌شود. التهاب پلک‌ها و مجاری اشک نیز می‌تواند رخ دهد. تنگی مجرای اشکی می‌تواند در درازمدت منجر به انحراف پلک شود، زیرا بیمار دائماً قطره‌ها را پاک می‌کند (به اصطلاح اکتروپیون پاک‌کننده یا پاک کردن آنتروپیون).

چه بررسی‌هایی برای تشخیص تنگی مجرای اشکی انجام می‌شود؟

ابتدا باید مشخص شود که آیا باریک شدن یا انسداد واقعی مجرای اشک وجود دارد و کدام قسمت از سیستم مجرای اشکی تحت تاثیر قرار گرفته است. پس از گرفتن شرح حال از بیمار علاوه بر معاینات اولیه چشم پزشکی (تست چشم، معاینه چشم)، شستشوی مجرای اشکی نیز انجام می‌شود. این فلاشینگ اغلب می‌تواند برای تخمین محل تنگی مجرای اشکی استفاده شود. معاینه اولتراسوند کیسه اشکی نیز به تشخیص کمک می‌کند. با معاینه ماده حاجب اشعه ایکس (داکریوسیستوگرافی DCG)، کانال‌های تخلیه اشک و انسدادهای احتمالی را می‌توان نشان داد.

جراحی مجرای اشکی

جراحی مجاری اشکی معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. بی حسی موضعی معمولا کافی نیست. در مورد تنگی مجرای اشکی به ویژه در کودکان، اغلب کافی است یک شستشوی درمانی مجرای اشکی با قرار دادن یک لوله کوچک (انتوباسیون مجرای اشکی) انجام شود. لوله از سیلیکون ساخته شده است، روی سوراخ بینی قرار می‌گیرد و در حفره بینی بسته می‌شود تا از لیز خوردن آن به بیرون جلوگیری کند. این لوله از گرفتگی یا رشد بیش از حد مجرای اشک جلوگیری می‌کند.

جراحی آندوسکوپی مجرای اشکی را می‌توان برای سایر انسدادهای مجرای اشکی انجام داد. این یک روش مدرن است که نیازی به برش خارجی ندارد. مداخلات بر روی مجاری اشکی نیز در صورت آسیب انجام می‌شود. در مورد آسیب‌های مجرای اشکی، این خطر وجود دارد که مجاری اشکی دوباره به طور نادرست رشد کنند.

عوارض بعد از عمل مجرای اشکی

خونریزی بعد از عمل از شایع‌ترین عوارض بعد از جراحی مجرای اشکی است. امکان دارد کبودی و تورم موقت ایجاد شود. التهاب نیز رخ می‌دهد. آسیب به پلک یا کره چشم نادر است. در موارد بسیار نادر، مخاط بینی از بین می‌رود و بوی نامطبوع بینی در ایجاد می‌شود.

جلوگیری از عوارض بعد از عمل مجرای اشکی

بیمار نباید برای جلوگیری از لیز خوردن لوله انتوباسیون (لوله مجرای اشک) به بیرون و ایجاد آسیب، بینی خود را باد کند. بهتر است بینی را بکشید یا ترشح را بالا بکشید. اگر لوله با این وجود لیز بخورد، معمولاً خطرناک نیست، اما می‌تواند موفقیت درمان را مختل کند. در چنین مواقعی، بیمار باید به زودی به چشم پزشک مراجعه کند.

عوارض بعد از عمل مجرای اشکی

موفقیت جراحی مجرای اشکی

معمولاً با جراحی مجرای اشکی می‌توان به نتایج خوبی دست یافت. پارگی و سایر علائم اغلب بهبود می‌یابند یا به طور کامل ناپدید می‌شوند. با این وجود، عود بیماری غیرمعمول نیست. عمل از خارج (توتی) به طور کلی امیدوار کننده تر از عمل آندوسکوپی است. اما همانطور که گفته شد جراحی آندوسکوپی رایج‌تر و جدیدتر است.

کلام آخر

به انسداد مجاری اشکی، تنگی مجرای اشکی می‌گویند. تنگی مجاری اشکی می‌تواند منجر به مشکلاتی مانند اشک ریزی یا التهاب شود. در بسیاری از موارد، جراحی برای درمان انسداد مجرای اشکی ضروری است. مجاری اشک به دلایل مختلف می‌تواند باریک یا مسدود شود. هنگامی که کودک در رحم است، یک غشاء (غشاء هاسنر) وجود دارد که گاهی اوقات به درستی عقب نمی‌نشیند و باعث مسدود شدن مجرای اشک می‌شود. معمولاً با جراحی مجرای اشکی می‌توان به نتایج خوبی دست یافت. پارگی و سایر علائم اغلب بهبود می‌یابند یا به طور کامل ناپدید می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *