رفع فشار اوربیتال چیست؟

رفع فشار اربیتال جراحی است که شامل جابجایی صحیح چشم‌ها از کره چشم به بیرون است. این بیماری اگزوفتالموس نامیده می‌شود و معمولاً با افزایش فشار در حفره مداری، فضای پشت کره چشم که حاوی چربی، ماهیچه و اعصاب و … همراه است. رفع فشار اربیتال به فضای پشت چشم (حفره مداری) اجازه می‌دهد تا ظاهر چشم‌های برآمده بیمار را اصلاح کند و افزایش تنش در حفره مداری را عادی کند. هنگام جابجایی چشم در حفره چشم، جراح یک سری از فشارهای استخوان یا چربی را انجام می‌دهد که نام این جراحی از آنجا گرفته شده است.

رفع فشار اوربیتال چیست؟

رفع فشار مداری چه زمانی باید انجام شود؟

رفع فشار اربیتال در بیماران مبتلا به اگزوفتالمی و یا اوربیتوپاتی تیروئید اندیکاسیون دارد. بیماران مبتلا به اگزوفتالموس می‌توانند پس از رفع فشار اربیت بهبود زیبایی را تجربه کنند، زیرا هنگام جابجایی چشم در مدار چشم، فرد ظاهر چشم‌های برآمده یا بیرون زده را متوقف می‌کند. بیماران مبتلا به اوربیتوپاتی تیروئید، علاوه بر بهبود زیبایی، اگر از نوروپاتی بینایی رنج می‌برند، بهبود بینایی نیز خواهند داشت، وضعیتی که مشخصه آن فشرده شدن عصب بینایی ناشی از افزایش حجم عضلات چشم است. رفع فشار چشم برای بیماران مبتلا به اوربیتوپاتی تیروئید نیز برای بهبود سلامت قرنیه مفید است، زیرا این افراد تحت تاثیر دشواری بستن کامل پلک‌های خود قرار دارند.

اقدامات قبل از جراحی رفع فشار مداری

قبل از انجام رفع فشار چشم، بررسی کامل ساختار چشم و تعیین اینکه مشکلی برای جلوگیری از جراحی وجود ندارد، مهم است. به همین دلیل، قبل از اقدام به جراحی رفع فشار اربیت، مهم است که آزمایش‌های تشخیصی زیر را انجام دهید:

  • معاینه کامل چشم پزشکی با معاینه پلک و دور چشم.
  • تست رنگ برای رد نوروپاتی فشاری بینایی.
  • تست هرتل یا اگزوفتالمومتری برای اندازه گیری موقعیت چشم‌ها.
  • سی تی اربیتال برای تعیین علت اگزوفتالموس.

رفع فشار مداری چگونه انجام می‌شود؟

در طی رفع فشار اربیتال، مقداری از دیواره استخوان برداشته می‌شود و اتصالات بین حفره و سینوس‌های مجاور ایجاد می‌شود تا حفره بزرگ‌تری ایجاد شود. اکثر جراحان رفع فشار اربیتال را از طریق دیواره‌های جانبی، تحتانی یا داخلی انجام می‌دهند. اگر جراحی دیواره جانبی را درگیر کند، یک برش خارجی در گوشه چشم لازم است. اما اگر رفع فشار باید از دیواره پایینی انجام شود، برش باید در پشت پلک ایجاد شود. با رویکرد داخلی، برش از طریق بینی ایجاد می‌شود.

جراحی رفع فشار اربیتال

برش‌هایی که برای انجام رفع فشار اربیتال ایجاد می‌شود، اوربیتکتومی نامیده می‌شود. این عمل سرپایی است و برش‌ها برای بیمار قابل رویت نبوده و باعث ایجاد اسکار نمی‌شود و امکان بهبودی سریع‌تر و کم دردتر را فراهم می‌کند.

اقدامات بعد از عمل رفع فشار اربیت

پس از اتمام جراحی، چشم بیمار با بانداژ بسته می‌شود. چشم باید تا روز بعد که جراح کره چشم را در اولین ویزیت بعد از عمل معاینه می‌کند، پوشیده بماند. مهم است که بیمار به نامه نشانه‌های پزشکی و آنتی بیوتیک‌ها و داروهای ضد التهابی تجویز شده توسط پزشک پایبند باشد. اگرچه این روش کم تهاجمی است، اما جراحان همیشه به بیماران خود توصیه می‌کنند که برای جلوگیری از عوارض غیر ضروری، چند روز استراحت کنند و سعی کنند تا حد امکان استراحت کنند.

ایا تومور اربیت خطرناک است

نتایج بعد از عمل رفع فشار مداری

اولین چیزی که از بیمارانی که تحت کاهش فشار چشم قرار می‌گیرند این است که چه زمانی نتایج جراحی را خواهند دید. نتایج این عمل یک ماه پس از مداخله مشاهده می‌شود، زمانی که کل فرآیند التهابی به پایان رسیده است و می‌توان از تغییر زیبایی شناختی قدردانی کرد. هم بیماران مبتلا به اگزوفتالمی و هم بیماران مبتلا به اوربیتوپاتی تیروئید، رفع فشار اربیت نتایج بسیار خوبی برای مشکل زیبایی آن‌ها خواهند داشت. به خصوص اگر روش جراحی از طریق دیواره کناری انجام شود. در موارد پیچیده‌ای که نوروپاتی بینایی وجود دارد، جراحی با رویکرد ترکیبی جانبی و داخلی می‌تواند انجام شود که نتایج بصری و زیبایی شناختی عالی ارائه می‌دهد.

عوارض احتمالی بعد از عمل رفع فشار مداری

همه جراحی‌ها دارای برخی از خطرات عوارض هستند. در مورد رفع فشار اربیتال، شایع‌ترین عارضه این است که بیمار ممکن است دچار دوبینی شود. علاوه بر این، خطرات مشترکی در ارتباط با هر روشی وجود دارد، مانند خونریزی، ادم پلک‌ها و ملتحمه، که معمولاً در داخل رخ می‌دهد. بهترین راه برای جلوگیری از عوارض بعد از جراحی،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *