جراحی اوربیتوتومی چیست ؟

اوربیتوتومی روشی است که معمولاً برای برداشتن تومورهای داخل و اطراف مدار چشم استفاده می‌شود. هدف اصلی اوربیتوتومی حفظ چشم بیمار و همچنین بینایی او، جلوگیری از گسترش تومورها و رهایی بیماران از علائم سرطان چشم است. بسته به جایی که تومور می‌تواند پیدا شود، انواع مختلفی از جراحی اروبیتوتومی  وجود دارد که شامل؛ اربیتوتومی جانبی، اوربیتوتومی قدامی، اوربیتوتومی داخلی و اوربیتوتومی ترکیبی است.

اوربیتوتومی چیست؟

در چه مواردی استفاده می‌شود؟

در این روش، جراحی روی اوربیتی که شامل چشم است انجام می‌شود. برای دسترسی به مدار از برش‌های مختلفی استفاده می‌شود. همچنین به‌عنوان درمان برای موارد زیر نیز کاربرد دارد:

  • برداشتن تومور مداری
  • جراحی چشم
  • شکستگی اوربیت
  • تومورهای اوربیتال
  • آبسه اوربیتال
  • جسم خارجی واقع در چشم انجام شود.

انواع اوربیتوتومی

 جانبی

تمرین تحت بیهوشی عمومی به شما امکان می‌دهد به پشت کره چشم برسید. جراح پس از ایجاد یک برش پوستی در امتداد حاشیه خارجی اوربیتال، دیواره استخوان را تشریح می‌کند. سپس اندام‌ها برای تسهیل دسترسی به ناحیه رترو چشمی برداشته می‌شوند.

 قدامی

اوربیتوتومی ساده قدامی یکی از روش‌های رایج جراحی از طریق حفره اوربیت است. در این روش نیازی به اربیتوتومی استخوانی نیست، بنابراین باید نتایج زیبایی بسیار رضایت‌بخشی حاصل شود.  این روش از طریق پوست و ملتحمه انجام می‌شود، امکان دسترسی به ضایعات کوچک قدامی یا ادامه بیوپسی را فراهم می‌کند. بیهوشی عمومی اغلب موردنیاز است، اما بی‌حسی موضعی با تزریق زیرجلدی یا زیر ملتحمه ممکن است برای بسیاری از ضایعات قدامی کافی باشد .

 ترکیبی

در صورت استفاده از روش‌های متعدد، عمل جراحی به‌عنوان اوربیتوتومی ترکیبی نامیده می‌شود. اوربیتوتومی به‌طورکلی شامل یک عمل جراحی است که توسط آن چشم‌ باز می‌شود و تومور خارج می‌شود.

بهبودی بعد از جراحی اوربیتوتومی

زمان بهبودی بر اساس بیمار و نوع جراحی انجام شده خواهد بود. مثل اینکه چقدر پیچیده بود یا اینکه تومور چقدر بزرگ بود، اما معمولاً تقریباً ۲ هفته طول می‌کشد تا به زندگی عادی برگردید، زیرا جراحی باعث کبودی و تورم می‌شود که ناپدیدشدن آن زمان می‌برد. هفته اول پس از جراحی، بیمار باید انجام ورزش‌های بسیار سخت و تلاش‌های عمومی را به حداقل برساند. پزشک توصیه می‌کند در 4 هفته اول پس از انجام جراحی، حتی اگر بیمار تنها یک روز پس از جراحی  ترخیص شود، از سفر خودداری شود.

همچنین بخوانید:علائم تومور چشم چیست و چه زمانی نگران کننده است؟!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *