نحوه تشخیص ملانومای چشم به چند روش انجام می‌گیرد؟

ملانومای چشم  یک سرطان نادر است که از ملانوسیت‌ها، سلول‌هایی که در قسمت‌هایی از چشم یافت می‌شوند، ایجاد می‌شود. در موارد ملانومای چشم اول‌ازهمه لازم است بین تومور اولیه که مستقیماً از سلول‌های چشم منشأ می‌گیرد و تومور ثانویه یا متاستاز سایر تومورهای رسیده به چشم تمایز قائل شد. شایع‌ترین ملانوم‌های اولیه چشمی در بزرگسالان آنهایی هستند که از uvea منشأ می‌گیرند ، جایی که سلول‌هایی که ملانین تولید می‌کنند، وجود دارند. آنها 2 درصد از سرطان‌های چشمی را تشکیل می‌دهند و به دودسته تقسیم می‌شوند:

 • ملانوم Uveal مشیمیه (85٪ موارد)
 • ملانوم Uveal اجسام مژگانی (10٪ موارد)
 • ملانوم Uveal Iris (5٪ موارد)

نحوه تشخیص ملانومای چشم

ملانومای چشم چیست و نحوه تشخیص ملانومای چشم چگونه است؟

ملانومای چشم نوعی سرطان است که بر سلول‌های تولیدکننده ملانین اثر می‌گذارد، رنگ‌دانهٔ که به بدن رنگ می‌دهد. اگرچه این یک بیماری غیرمعمول است، اما همچنان شایع‌ترین نوع سرطانی است که می‌تواند چشم‌ها را درگیر کند. این می‌تواند هر بخشی از این اندام را تحت‌تأثیر قرار دهد، به‌خصوص نواحی کمتر در دسترس، بنابراین انجام معاینات منظم چشم ضروری است. درمان ملانوما به میزان پیشرفت آن در زمان تشخیص بستگی دارد، اما عمدتاً دو نوع درمان وجود دارد:

 1. رادیوتراپی که هدف آن متوقف کردن رشد ملانوم
 2. در صورت امکان ازبین‌بردن آن و جراحی است که توسط آن تومور برداشته می‌شود (مگر اینکه تومور خیلی بزرگ باشد که در این صورت نیاز به برداشتن کامل چشم است. جایگزینی آن با پروتز)

علائم ملانومای چشم

ملانومای چشم اغلب بدون علامت است: علائمی که بینایی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند، گاهی اوقات زمانی ظاهر می‌شوند که بیماری در مراحل پیشرفته باشد. در این میان می‌توان یافت:

 • تاری دید
 • دوبینی
 • ظهور لکه‌های سیاه
 • جرقه‌های نور در میدان دید
 • کاهش میدان بینایی
 • ازدست‌دادن ناگهانی بینایی
 • وجود لکه تاریک در داخل عنبیه
 • تغییر در اندازه یا شکل مردمک
 • تغییر در موقعیت چشم و/یا نحوه حرکت آن
 • وجود یک ناحیه عروقی خاص
 • درد (بسیار به‌ندرت)

علائم ملانومای چشم مشابه سایر آسیب‌شناسی‌ها است که برای ارزیابی ماهیت آنها، معاینه چشم‌پزشکی در شروع علائم ضروری  است.

تشخیص ملانوم چشم

آزمایش‌های متعددی برای تشخیص این بیماری وجود دارد. چشم‌پزشک ممکن است یکی از موارد زیر را توصیه کند:

معاینه چشم: چشم‌پزشک به بیرون از چشم بیمار نگاه می‌کند تا به دنبال رگ‌های خونی ملتهب باشد که ممکن است نشانه سرطان چشم باشد. سپس و با کمک ابزارهای دیگر، متخصص داخل چشم را معاینه می‌کند.

سونوگرافی چشم: در این معاینه از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می‌شود که توسط یک ابزار گرز شکل به نام مبدل تولید و دوباره دریافت می‌شود. این ابزار روی پلک بسته یا روی سطح قدامی کره چشم قرار می‌گیرد.

آنژیوگرافی چشم: برای به‌دست‌آوردن تصاویری از رگ‌های خونی تومور و ناحیه اطراف آن استفاده می‌شود. جوهر رنگی به رگ خونی در بازو تزریق می‌شود. جوهر به رگ‌های چشم می‌رسد و دوربینی با فیلترهای مخصوص آن را شناسایی می‌کند و چند دقیقه عکس می‌گیرد.

بیوپسی چشم: در برخی موارد چشم‌پزشک تصمیم می‌گیرد نمونه بافتی از چشم را برای تجزیه‌وتحلیل بگیرد. نمونه‌ای از بافت مشکوک به ابتلا به ملانوم از طریق یک سوزن ظریف که به چشم وارد می‌شود، استخراج می‌شود. سپس نمونه به آزمایشگاه برده می‌شود و در آنجا برای شناسایی سلول‌های ملانومای چشم مورد تجزیه‌وتحلیل قرار می‌گیرد.

درمان ملانوم چشم

درمان ملانومای چشم به محل و اندازه تومور و همچنین ترجیحات و شرایط سلامتی بیمار بستگی دارد. ملانوم چشم را می‌توان به روش‌های زیر درمان کرد:

درمان ملانوم‌های کوچک را به تعویق بیندازید: گاهی اوقات ملانوم‌های کوچک چشمی نیازی به درمان فوری ندارند. تا زمانی که ملانوم کوچک است و رشد نمی‌کند، پزشک ممکن است تصمیم بگیرد که صبر کند تا علائم رشد ظاهر شود.

جراحی: جراحی یکی از پرکاربردترین روش‌های درمانی برای ملانوم چشم است. این تکنیک به شما امکان می‌دهد بخشی از چشم یا کل کره چشم را بردارید.

پرتودرمانی: در این روش از پرتوها و ذرات بسیار پرانرژی مانند پروتون یا اشعه گاما باهدف ازبین‌بردن سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود. پرتودرمانی برای ملانوم‌های کوچک و متوسط ​​چشم استفاده می‌شود.

لیزردرمانی: گاهی اوقات از لیزر برای ازبین‌بردن سلول‌های ملانوما استفاده می‌شود. حرارت درمانی از لیزر مادون‌قرمز استفاده می‌کند و گاهی اوقات با پرتودرمانی ترکیب می‌شود.

کرایوتراپی (درمان سرماخوردگی): برای ازبین‌بردن سلول‌های ملانوماهای کوچک‌تر چشمی استفاده می‌شود. این کمترین استفاده از تکنیک‌هایی است که در اینجا توضیح داده شده است.

آیا می‌توان از آن جلوگیری کرد؟

در حال حاضر نمی‌توان با قطعیت گفت که قابل پیشگیری است. بر اساس برخی نظریه‌ها، این امر به دلیل قرارگرفتن طولانی‌مدت در معرض نور خورشید ایجاد می‌شود، اما این خیلی معتبر نیست، زیرا هیچ مطالعه‌ای وجود ندارد که خورشید و ملانوم چشم را به هم مرتبط کند. درهرصورت، استفاده از عینک آفتابی و پرهیز از قرارگرفتن در معرض نور خورشید بین ساعت 11 صبح تا 5 بعدازظهر برای حفظ سلامت چشم ضروری است. توصیه می‌شود سالیانه حداقل یک‌بار معاینه چشم برای تشخیص بیماری در مراحل اولیه انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *