جراحی پلاستیک صورت

 اصطلاح “جراحی پلاستیک صورت” اغلب با “جراحی زیبایی” یا “جراحی زیبایی صورت” برابری می‌شود، اما در معنای واقعی در درجه اول شامل جراحی ترمیمی می‌شود. این شامل بازیابی سطح بدن پس از جراحی یا حوادث تومور، و همچنین ایجاد اشکال و عملکردهای طبیعی در ناهنجاری‌های مادرزادی، مانند شکاف لب و کام یا ناهنجاری‌های فک است؛ بنابراین جراحی پلاستیک صورت بخش مهمی از جراحی تومور و جراحی ارتودنسی است. روش‌های زیر که اغلب انجام می‌دهیم، نشان‌دهنده جراحی زیبایی – پلاستیک صورت هستند:

 جراحی پلاستیک صورت برای پلک بالایی

افتادگی پلک‌های بالایی، احتمالاً همراه با یک کانتور بزرگ پلک تعیین‌شده ژنتیکی و ابروهای فرورفته، ظاهری را که اغلب به آن اشاره می‌شود، تمایز نیافته، کلیشه‌ای و خسته نشان می‌دهد. اگر قرار است جراحی زیبایی پلک انجام شود، ابتدا باید مشخص شود که آیا پوست پلک شل است یا خیر (و اغلب به‌صورت یک‌لایه خالی از پوست روی مژه‌ها قرار دارد)، آیا کل پلک بیش از حد حجیم به نظر می‌رسد (اغلب با یک صافی). چین‌وچروک یا اینکه آیا قوزهای آزاردهنده وجود دارد (اغلب روی پلک). برای همه این بی‌نظمی‌ها همان روش جراحی انتخاب می‌شود. بااین‌حال، پوست، بافت عضلانی و چربی به درجات مختلف کاهش می‌یابد.

جراحی ترمیمی

جراحی ترمیمی از بسیاری جهات هسته و منطقه منشأ جراحی پلاستیک است. در میان اولین جراحی‌های پلاستیکی ثبت شده، روش‌هایی بود که برای بازسازی بینی استفاده شد. روش‌های جراحی پلاستیک در مراقبت از مجروحان جنگ از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود. به‌طورکلی، بازیابی شکل خارجی بدن پس از آسیب یا بیماری، تمرکز اصلی جراحی ترمیمی است؛ بنابراین امروزه نه‌تنها در مراقبت از افراد آسیب‌دیده، بلکه به‌ویژه در ارتباط با درمان سرطان جراحی نیز نقش دارد. برای بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان سینه که برای برداشتن تومور به جراحی گسترده نیاز داشته‌اند، بازسازی سینه یک گام مهم به سمت احساس سالم‌تر یا طبیعی‌تر است.

جراحی پلاستیک صورت برای سوختگی

جراحی پلاستیک به‌عنوان رشته‌ای که عمدتاً به‌ظاهر خارجی بدن می‌پردازد، نمی‌تواند از موضوع سوختگی اجتناب کند. سوختگی یکی از جدی‌ترین انواع آسیب به پوست و بافت‌های زیرین است؛ بنابراین جای تعجب نیست که ترمیم عواقب سوختگی به مهارت جراحی بالایی از سوی جراح پلاستیک نیاز دارد. کار متخصصان در جراحی سوختگی غیرمعمول نیست با تکنیک‌های خاص جابه‌جایی پوست یا با پیوند برای ازبین‌بردن آثار سوختگی‌های گسترده. مهارت‌های جراح سوختگی در درجه اول برای آسیب‌های شدیدتر پوست (سوختگی درجه‌ دو به بالا) موردنیاز است. او نه‌تنها از کمک‌های اولیه پزشکی فشرده مراقبت می‌کند، بلکه از درمان جراحی بعدی پوست سوخته نیز مراقبت می‌کند – نه‌تنها از نظر زیبایی، بلکه از نظر عملکردی.

جراحی پلاستیک صورت برای زیبایی

جراحی پلاستیک صورت

اساساً هدف بهبود ظاهر بیرونی یک فرد را دنبال می‌کند. بااین‌حال، در بسیاری از این عملیات‌ها، جزء عملکردی (بهبود عملکرد) نیز می‌تواند در پیش‌زمینه باشد و بنابراین از نظر پزشکی نشان داده شود.

رایج‌ترین مداخلات عبارت‌اند از :

  • اصلاح پلک، بینی، گوش، سینه،
  • لیفت صورت،
  • روش‌های شکل‌دهی بدن

 جراحی پلاستیک صورت روی گونه

ایمپلنت‌ها بدون برش خارجی قرار می‌گیرند. یک برش کوچک درست بالای لثه بالایی ایجاد می‌شود و ایمپلنت در یک جیب کوچک بالای استخوان گونه قرار می‌گیرد. صرف‌نظر از ماهیت دقیق مشکل شما با گونه‌ها یا چانه، درمان مناسب در چارچوب جراحی زیبایی می‌تواند باعث بهبود پایدار در هماهنگی ویژگی‌های صورت شود.

 عمل لیپوساکشن روی گونه‌ها

اگر بیمار بخواهد قسمت پایین صورتش لاغرتر باشد، بافت چربی روی گونه‌های او برداشته می‌شود. می‌توانید با سفت کردن گونه‌های خود به اثر مشابهی دست پیدا کنید. به‌این‌ترتیب می‌توانید ببینید که یک صورت اصلاح شده چگونه به نظر می‌رسد. یک برش کوچک از داخل حفره دهان برای مکیدن بافت چربی ایجاد می‌شود. هیچ برشی در پوست صورت وجود ندارد و بهبودی تنها چند روز طول می‌کشد. بهبودی فقط با حداقل تورم در صورت و مهم‌تر از همه بدون کبودی انجام می‌شود.

بازسازی بینی و ساخت بینی با جراحی پلاستیک صورت

در پلاستیک بازسازی بینی، بافت اضافی بدن (غضروف/استخوان) برداشته می‌شود تا بینی به طور هماهنگ با سایر نسبت‌های بدن سازگار شود.

در بازسازی بینی، پلاستیک، بافت تخریب شده یا ازدست‌رفته با بافت خود بدن (پیوند بافت اتولوگ) یا مواد خارجی، تجدید یا جایگزین می‌شود.

کوچک کردن بینی و صاف کردن بینی در ناحیه پل بینی

اگر پل بینی قوز تشکیل دهد که باید کاهش یابد، بخشی از پل پایین بینی (شامل غضروف) و قسمتی از پل بالایی بینی (شامل استخوان) برداشته می‌شود.

اصلاح نوک بینی

این معمولاً باریک شدن نوک بینی است. ارتفاع نوک بینی نسبت به پل بینی در اینجا مهم است – نوک بینی آویزان شده یا سرسخت در اینجا اصلاح می‌شود.

بازسازی بینی

اگر بافتی (پس از تصادف یا برداشتن تومور) از بین رفته باشد، اغلب مواد داربست اضافی در اینجا ضروری است. بافت غضروف اغلب از سایر قسمت‌های بدن برداشته و پیوند زده می‌شود. تاحدامکان از استفاده از مواد خارجی خودداری شود.

اصلاح تیغه بینی

اصلاح انحنای تیغه بینی از طریق سوراخ‌های بینی انجام می‌شود و می‌تواند هم‌زمان با یک عمل زیبایی انجام شود.

سوراخ‌های بینی را کاهش دهید

بسیاری همچنین آرزوی سوراخ‌های بینی کوچک‌تری دارند: این آرزو را می‌توان با برش‌های خارجی (بریدگی) در لبه سوراخ‌های بینی برآورده کرد.

پرکاربردترین تکنیک‌هایی که می‌تواند توسط جراح پلاستیک استفاده شود به شرح زیر است:

گرافت:

بخش‌هایی از بافت که از ناحیه خاصی از بدن بیمار گرفته می‌شود، به نام «ناحیه اهداکننده» (مثلاً از شکم)، تا در ناحیه دیگری از بدن به نام «ناحیه گیرنده» کاشته شود. به‌عنوان‌مثال روی ران؛

فلپ‌ها:

بخش‌هایی از بافت که ارتباط خود را با ناحیه اهداکننده حفظ می‌کند و به ناحیه گیرنده منتقل می‌شود، بنابراین باید در مجاورت ناحیه اهداکننده باشد.

ایمپلنت:

معمولاً برای پرکردن یا اصلاح ناهنجاری‌های مادرزادی (از بدو تولد، مانند شکاف لب یا سینه یا ناهنجاری‌های تناسلی) یا اکتسابی (عواقب تصادفات، تروما، بیماری‌ها، سوختگی‌های شدید، جراحی قبلی) استفاده می‌شود. پروتز سینه بدون شک شناخته‌شده‌ترین نوع ایمپلنت است، اما ایمپلنت‌هایی با مواد مشابه برای ساق پا، باسن و استخوان گونه وجود دارد. همچنین پروتزهای خارجی برای جایگزینی اعضای بدن مانند پروتزهای بینی و گوش وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *