جراحی سوختگی صورت چگونه انجام‌ می‌شود؟

جراحی سوختگی صورت، یکی از ظریف‌ترین اقدامات زیبایی است که درجهان انجام می‌شود. صرف‌نظر از ماهیت، سوختگی یکی از خطرناک‌ترین و ناخوشایندترین آسیب‌هاست. این اتفاق می‌تواند سوختگی در اثر آتش، لیزر، بخار یا سوختگی شیمیایی باشد. سوختگی بزرگ نه‌تنها یک نقص زیبایی‌شناختی است، بلکه یک نقص نسبتاً خطرناک است که خطر انحطاط به یک تومور بدخیم را دارد و همچنین می‌تواند باعث تغییر شکل بافت‌های آسیب‌دیده شود.

ایجاد سوختگی روی صورت عواقب بسیار شدیدی دارد. سوختگی شدید صورت می‌تواند باعث تغییر شکل آن و اختلال در حالات صورت و حتی حرکات آن شود. اما این عواقب فرعی هستند. مشکل اصلی یک نقص زیبایی‌شناختی است که نمی‌توان آن را با لباس یا لوازم‌آرایش پنهان کرد و منجر به شدیدترین ناراحتی روانی می‌شود. شرم از ظاهر خود، ناتوانی در برقراری تماس، فوبیای اجتماعی و غیره از عواقب اجتناب‌ناپذیر سوختگی صورت است. جراحی سوختگی صورت راهی است تا بتوان با کمک آن بر این مشکلات غلبه کرده و زیبایی را مجدداً به‌صورت بازگرداند.

جراحی سوختگی صورت

جراحی پلاستیک مدرن

خوشبختانه، جراحی پلاستیک مدرن با طیف وسیعی از درمان‌ها برای اسکارهای سوختگی عمل می‌کند. انتخاب شایسته یک استراتژی درمانی به شما امکان می‌دهد در 80٪ موارد عواقب سوختگی را کاملاً از بین ببرید. اگر سوختگی به طور کامل قابل‌درمان نباشد، پزشکان اقداماتی را برای ازبین‌بردن ناهنجاری‌های صورت و بازیابی بافت پوست انجام می‌دهند.

چگونه جراحی سوختگی صورت انجام می‌شود؟

هنگام اصلاح صورت، جراح حداکثر کار را انجام می‌دهد، اما در صورت آسیب شدید، معمولاً نمی‌توان زیبایی را به طور کامل در یک عمل بازگرداند. برای ازبین‌بردن جای زخم از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. در بیشتر موارد، بیمار نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد. برای ناهنجاری‌های پیچیده، بستری شدن در بیمارستان موردنیاز است. مدت بستری در بیمارستان در هر مورد به‌صورت جداگانه تعیین می‌شود.ترمیم صورت 6 ماه پس از آسیب، زمانی که تشکیل اسکار کامل شده است، توصیه می‌شود، اما استثناهایی وجود دارد. اگر اسکار ایجاد شده منجر به اختلال عملکردی شود، عمل زودتر انجام می‌شود. به‌عنوان‌مثال، جای زخم مانع از بسته‌شدن پلک‌ها می‌شود که می‌تواند باعث کاهش بینایی شود.

روش‌های اولیه ترمیم صورت

تکنیک‌های جراحی پلاستیک مورداستفاده به میزان آسیب بافت، سن بیمار و سایر عوامل بستگی دارد. این روش‌ها عبارت‌اند از:

حذف اسکار و پلاستیک محلی

برداشتن اسکار به‌صورت سرپایی و تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. نیازی به بستری شدن در بیمارستان نیست و بهبودی پس از جراحی آسان و بدون عارضه است. ترمیم موضعی اسکارها از بافتی استفاده می‌کند که اطراف نقص را احاطه کرده است. نیازی به پیوند پوست یا سایر دست‌کاری‌های پیچیده نیست.

درماتوز گسترش‌دهنده

این تکنیک اغلب در جراحی پلاستیک برای اصلاح زیبایی صورت استفاده می‌شود. ماهیت این تکنیک این است که یک بالون استریل در پوست سالم در کنار ناحیه تغییر شکل قرار داده می‌شود. این بالون، از مواد خنثی نرم ساخته شده است. سپس دکتر سیلندر خالی بالون را با نمک پر می‌کند. همانطور که بالون به‌تدریج باد می‌شود، پوست نیز کشیده می‌شود. مازاد پوست به دست آمده برای بستن ناحیه مشکل استفاده می‌شود. با بسته‌شدن بافت اسکار بالون برداشته می‌شود. مزیت اصلی این روش این است که پوست پیوند شده با بافت‌های اطراف تفاوتی ندارد، به همین دلیل می‌توان به حداکثر زیبایی‌شناختی دست‌یافت.

سایر روش‌های جراحی سوختگی صورت

برای ازبین‌بردن عواقب سوختگی، از درمان محافظه‌کارانه یا ترمیم جراحی استفاده می‌شود. روش‌های محافظه‌کارانه به‌عنوان یک درمان مستقل فقط برای سوختگی‌های جزئی یا به‌عنوان مکمل جراحی پلاستیک استفاده می‌شود. این روش‌ها چیست؟

لیزر متداول

لیزر متداول روش به طور فعال توسط متخصص زیبایی و جراحان پلاستیک به بیماری‌های درمان و نقص‌های پوست استفاده می‌شود. با کمک پرتو لیزر، لایه فوقانی تغییر شکل یافته تبخیر و صاف می‌شود. در این مورد، نه‌تنها محل سوختگی پردازش می‌شود، بلکه فضای اطراف آن نیز برای اطمینان از انتقال صاف پردازش می‌شود. یک دوره طولانی لایه‌برداری با لیزر که توسط متخصص باتجربه انجام می‌شود، به شما امکان می‌دهد تا جای زخم و سوختگی را تا درجه 2 از بین ببرید.

درم آبریژن

مکانیسم عمل درم آبریژن مشابه روش قبلی است، اما با لیزر کار نمی‌کند، بلکه عمل مکانیکی با مواد ساینده انجام می‌شود. از نظر قیمت پایین و راندمان کمتر با لایه‌برداری لیزری متفاوت است. برای ازبین‌بردن عیوب پوستی، اسکارهای کوچک و سوختگی استفاده می‌شود.

مزوتراپی

روش مزوتراپی شامل واردکردن مواد فعال بیولوژیکی به پوست است. به‌عنوان یک روش مستقل برای درمان سوختگی، به‌ندرت استفاده می‌شود، بنابراین، آنها با روش‌های دیگر درمان یا جراحی تکمیل می‌شوند. هنگام استفاده از مزوتراپی برای سوختگی، پزشکان محصولات آرایشی را انتخاب می‌کنند که شامل آنتی‌اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها و اسید هیالورونیک است.

 پیوند پوست با کمک جراحی سوختگی صورت

با سوختگی‌های شدید، نه‌تنها پوست، بلکه ماهیچه‌ها، غضروف‌ها و سایر بافت‌های صورت نیز تحت‌تأثیر قرار می‌گیرند. در این مورد، روش‌های محافظه‌کارانه درمان ناتوان هستند، به جراحی پلاستیک پیچیده باهدف بازگرداندن شکل صورت، حالات صورت و بافت پوست نیاز است.

برای بازیابی جزئیات صورت، لب‌ها، بینی و گوش‌ها، از ایمپلنت‌هایی استفاده می‌شود که روی آن پروتز گذاشته می‌شود. آنها همچنین از فناوری‌هایی برای افزایش بافت، پیوند و غیره استفاده می‌کنند.برای ترمیم پوست، پزشکان از پیوند استفاده می‌کنند. پیوند به دو دسته ‌رایگان و غیر رایگان تقسیم می‌شود. انجام پیوند رایگان شامل برداشت پوست از مناطق دور بدن، ران، پشت، شکم، باسن و غیره است. پیوند غیر رایگان به معنای سفت کردن محل سوختگی با پوست مجاور است. اگر حجم پوست کافی نباشد، پزشکان در کنار محل سوختگی، منبسط کننده‌های پوست را قرار می‌دهند. پس از کشیده شدن پوست سالم، می‌توانید اکسپندر یا منبسط کننده‌های پوست را بردارید و جراحی پلاستیک انجام دهید.

توان‌بخشی پس از پیوند پوست در جراحی سوختگی صورت

پیوند پوست نیاز به توان‌بخشی طولانی دارد. بیمار تا سه ماه برای پانسمان و پیشگیری از عوارض تحت‌نظر پزشک معالج قرار می‌گیرد. عوارض بالقوه پس از پیوند پوست عبارت‌اند از:

  • رد پیوند
  • عفونت
  • نقض حالات چهره
  • از دست دادن حساسیت

هنگام پیوند بافت روی پوست سر، بیماران اغلب با عدم رشد مو مواجه می‌شوند. برای رفع این مشکل از کاشت مو از سایر قسمت‌های بدن استفاده می‌شود. بازسازی صورت پس از سوختگی می‌تواند گران و زمانبر باشد، اما حتی با سوختگی‌های درجه سه نیز می‌تواند مؤثر باشد و ظاهر طبیعی را به صورت بیمار بازگرداند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *