سرطان پلک چشم چه نوع سرطانی است؟!

پلک محل احتمالی سرطان پوست است. زائده‌های خوش‌خیم یا رشد ساده می‌توانند در هر نقطه از پلک‌ها قرار گیرند. تومورهای پلک ظاهری کم‌وبیش برجسته و تمایل به افزایش اندازه دارند. به همین دلیل توصیه می‌شود برای جلوگیری از مداخلات جراحی گسترده‌تر، هر چه سریع‌تر نسبت به درمان اقدام کنید. ازآنجایی‌که اکثر آنها ضایعات بدخیم نیستند، فقط مشکلی از ماهیت زیبایی‌شناختی دارند.

سرطان پلک چشم

چگونه یک تومور خوش‌خیم ابرو را از یک بدخیم تشخیص دهیم؟

در صورت وجود رشد پلک که اخیراً شروع شده است، برنامه‌ریزی برای معاینه اکولوپلاستیک به‌منظور حذف بدخیمی ضایعه، ایده خوبی خواهد بود. این به این دلیل است که ضایعات پلک وجود دارد که ممکن است شبیه کیست‌های ساده یا شالازیون ساده به نظر برسند، اما این‌طور نیستند.

ازدست‌دادن مژه یا خونریزی از ضایعه ممکن است علائم مشکوک یا هشداردهنده باشد. جراح چشم با معاینه درماتوسکوپی قادر به تشخیص بالینی جنبه‌های خوش‌خیم و بدخیم ضایعات است و در موارد مشکوک می‌تواند در اولین ویزیت بیوپسی بافتی را انجام دهد تا تأیید قطعی از ماهیت بافتی داشته باشد .

 ازبین‌بردن ضایعه پوستی ناشی از سرطان پلک چشم

ضایعات تومور خوش‌خیم در موارد زیر برداشته می‌شوند:

 • اندازه ضایعه آن را برای بیمار آشکار و آزاردهنده می‌کند.
 • حجم ضایعه افزایش می‌یابد و بیمار را نگران می‌کند.
 • نئوفرماسیون‌ها متعدد هستند و تمایل به همگرا شدن دارند که باعث ناهنجاری پلک و تغییر حرکت آن می‌شود.
 • تقارن نگاه و صورت با حضور آنها تغییر می‌کند.

مداخله برای ازبین‌بردن تومور چشم چیست؟

بسته به موارد مختلف، تومورها و تومورهای خوش‌خیم را می‌توان با توسل به موارد زیر از بین برد:

 • لیزر CO2 پالسی تحت بی‌حسی موضعی
 • برداشتن جراحی زیبایی
 • لایه‌برداری شیمیایی
 • “هر بیمار باتوجه‌به به‌روزترین دستورالعمل‌های انجمن‌های بین‌المللی جراحی به سمت مناسب‌ترین و پیشرفته‌ترین روش‌های جراحی هدایت و توصیه می‌شود.”

نتایج یک مداخله برای ازبین‌بردن سرطان پلک چشم چیست؟

نتایج را می‌توان به‌سرعت به شرح زیر توصیف کرد:

 • برداشتن توده‌ها نیاز به مداخله سریع دارد و باعث درد نمی‌شود.
 • این جراحی معمولاً هیچ اثر یا زخمی بر جای نمی‌گذارد.
 • حذف معمولاً دائمی است.

تومورهای بدخیم پلک چشم

پلک‌ها می‌توانند تحت‌تأثیر ضایعات متعدد نئوپلاستیک با ویژگی‌های رفتاری بسیار متغیر بسته به منشأ و هیستوتایپ مورفولوژیکی قرار گیرند. می‌توان تومورهای بدخیم پلک را به دودسته اپیتلیال، مزانشیمی، ملانوسیتی و لنفوسیتی طبقه‌بندی کرد. در میان نئوپلاسم‌های بدخیم، شایع‌ترین شکل آن، اپیتلیال است. عامل خطر اصلی با قرارگرفتن طولانی‌مدت در معرض نور خورشید است. در میان آنها رایج‌ترین عبارت‌اند از:

اپیتلیوم سلول‌های بازال:

این شایع‌ترین تومور بدخیم پلک است (90 درصد بدخیمی‌های پلک): اغلب به‌صورت ضایعه ندولر یا زخمی همراه با خونریزی مکرر ظاهر می‌شود.

اپیتلیوم سلول بازال اغلب در پلک تحتانی یا کانتوس میانی (حاشیه داخلی) قرار دارد. اگر لبه پلک را تحت‌تأثیر قرار دهد، اغلب منجر به ریزش مژه‌ها می‌شود.

اپیتلیوم سلول سنگ‌فرشی:

اگرچه نسبت به کارسینوم سلول بازال شیوع کمتری دارد، اما ماهیت آن تهاجمی‌تر است. نئوپلاسم ممکن است به‌صورت پلاک اریتماتوز و هیپرکراتوز (قرمز و لبه‌های خشن) یا به شکل لکوپلاکی مخاطی (لکه سفیدرنگ غشای مخاطی با حاشیه‌های نامنظم) ظاهر شود.می‌تواند از نواحی کراتوز اکتینیک، یعنی نواحی از پوست که قبلاً در معرض نور خورشید آسیب‌دیده‌اند، منشأ بگیرد.

مداخله برای برداشتن تومور بدخیم چشم چیست؟

از طریق جراحی منحصربه‌فرد برای هر بیمار، جراح اکولوپلاستیک – چهره‌ای بسیار تخصصی در زمینه جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی پلک‌ها، چشم‌ها و صورت با استفاده از تکنیک‌های نوآورانه و به‌روز شده مداوم، اقدام به برداشتن صحیح تومور می‌کند. درمان جراحی شامل حذف کامل تومور بدخیم با کنترل دقیق بافتی حین عمل حاشیه‌ها (جراحی Mohs) است. پرتودرمانی، کرایوتراپی و در نهایت حذف محتویات اوربیتال از دیگر اشکال احتمالی درمان هستند.

اهمیت تکنیک حذف: جراحی MOHS

جراحی Mohs یک تکنیک پیشرفته و بسیار دقیق است که برای درمان بسیاری از سرطان‌های پوست استفاده می‌شود. این یک بررسی بافت‌شناسی حین عمل از هر لایه از بافت تومور است که در طول عمل برداشته می‌شود تا بتوان تشخیص داد کدام و چه مقدار بافت هنوز باید برداشته شود.

این تکنیک نه‌تنها امکان انجام یک عمل بسیار دقیق و کنترل شده را فراهم می‌کند، بلکه خطرات حین عمل یا عوارض بعد از عمل را به حداقل ممکن کاهش می‌دهد. در مورد تومور پلک بالا یا پایین، می‌توان از خطرات برداشتن بیش از حد پوست که منجر به افتادن پلک یا پایین آمدن بیش از حد اکتروپیون مژه می‌شود، جلوگیری کرد.

قبل از برداشتن تومور پلک

حاشیه برداشتن باید عاری از علائم بیماری باشد، بنابراین برش باید به طور کامل کل نئوپلاسم را در بر گیرد. هدف مداخله‌ای است که تاحدامکان محافظه‌کارانه باشد و ناحیه برش را به حداقل برساند اما محدودیت‌های ایمنی را حفظ کند .

باتوجه‌به نزدیکی تومور پلک به چشم، عضوی که مسئول بینایی است و مجاری اشکی که وظیفه تخلیه صحیح مجاری اشکی را بر عهده دارند، باید توجه ویژه‌ای به برداشتن صحیح و کامل این تومورها شود. تجزیه‌وتحلیل بر روی قطعه جراحی انجام می‌شود که به شما امکان می‌دهد ماهیت نئوپلاسم، گسترش آن، نیاز احتمالی به سایر آزمایشات مرحله‌بندی یا مداخلات بیشتر را شناسایی کنید. بیمار در تمام مراحل تشخیصی – درمانی پیگیری می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *