کارگزاری پروتز چشم : زمان مناسب برای کارگزاری پروتز

تقریباً 285 میلیون نفر در سراسر جهان از مشکلات بینایی و نابینایی رنج می‌برند، اما آخرین پیشرفت‌های فناوری نتایج امیدوارکننده‌ای را در کمک به افراد برای بازیابی بینایی نشان می‌دهد. طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، حدود 2.2 میلیارد نفر در سراسر جهان از اختلال بینایی یا نابینایی رنج می‌برند. از این تعداد، حداقل 246 میلیون نفر به دلیل از دست دادن دائمی بینایی هستند که با عینک قابل اصلاح نیستند و 39 میلیون نفر از نظر قانونی نابینا هستند. در این مقاله قصد داریم به بررسی کارگزاری پروتز چشم بپردازیم. با ما همراه باشید.

با وجود اینکه 80 درصد از همه علل اختلال بینایی قابل پیشگیری هستند، چشم پزشکان (پزشکان متخصص در روش‌های جراحی چشم) هنوز در رسیدگی به مسائل پیچیده از دست دادن جزئی و کامل بینایی با چالش‌هایی مواجه هستند با این حال، پیشرفت‌های فن‌آوری در زمینه دستگاه‌های بصری مصنوعی (چشم‌های بیونیک) که می‌تواند تا حدی بینایی را برای کسانی که از، از دست دادن جزئی یا کامل بینایی رنج می‌برند بازگرداند.

کارگزاری پروتز چشم

آیا بازیابی بینایی کار گزاری پروتز مکان پذیر است و تا چه حد و کیفیت می‌توان آن را بازیابی کرد؟

سازمان بهداشت جهانی تخمین می‌زند که تقریباً 9 درصد از نابینایان در سراسر جهان، یا 3.5 از تقریباً 39 میلیون نفر، به دلیل اختلالات ژنتیکی و بیماری‌های دژنراتیو شبکیه چشم (مانند دژنراسیون ماکولا و رتینیت پیگمانتوزا) نابینا هستند.

رتینیت پیگمانتوزا (RP)، عمدتاً به دلیل از بین رفتن جزئی یا کامل سلول‌های گیرنده نوری ایجاد می‌شود که مسئول تبدیل نور به سیگنال‌های الکتروشیمیایی هستند. هیچ درمانی برای معکوس کردن کامل این وضعیت وجود ندارد. با این حال، دستگاه‌های پروتز شبکیه، که در چشم کاشته می‌شوند، با تحریک سلول‌های گیرنده نوری سالم باقیمانده، پیشرفت قابل‌ توجهی در پرداختن به RP داشته‌اند. با آموزش مناسب، بیمار می‌تواند اشیاء و حروف بزرگ را که به راحتی قابل شناسایی هستند ببیند و چهره‌ها را در سایه‌های سیاه و سفید تشخیص دهد.

پروتزهای چشم

سیستم آرگوس Second Sight اولین پروتز بیونیکی است که برای استفاده تجاری به کار گرفته شده است و راه را برای تحقیق و توسعه نمونه اولیه محصولات مشابه بینایی بیونیک پیشرفته پیشرو کرده است. محصولات پیشرفته به بیماران استقلال بیش‌تری را می‌بخشد. این پروتزها می‌توانند درک نور و حساسیت کنتراست را تجربه کنند، که توانایی آنها را برای حرکت در اطراف و تمایز بین اشیا بهبود می‌بخشد. آینده پیش روی نابینایان روشن است. پروتزهای چشم مهم‌ترین پیشرفت در درمان نابینایی و بازیابی بینایی در نظر گرفته می‌شوند.

چه زمانی به کارگزاری پروتز چشم نیاز است؟

کارگزاری پروتز چشم باید به طور جدی مورد بحث قرار گیرد و شرایط هر مورد سنجیده شود. عوامل رایجی که منجر به این شرایط شود عبارتند از:

 • ضربه
 • عفونت شدید
 • ملانوما یا سایر تومورهای چشمی تهدید کننده حیات
 • گلوکوم
 • یووئیت
 • چشم درد

همانطور که گفتیم تصمیم برای کارگزاری پروتز چشم معولاً مستلزم بحث مفصل با پزشک است که در ابتدا همه گزینه‌ها بررسی می‌شوند. گاهی اوقات این کار به این دلیل انجام می‌شود که بینایی در چشم آسیب دیده قبلاً به دلیل بیماری مانند گلوکوم یا عفونتی مانند اندوفتالمیت از بین رفته است، در حالی که خود چشم باعث ایجاد درد می‌شود.

جراحی کارگزاری پروتز چشم را می‌توان به روش‌های مختلفی انجام داد. فرآیند حذف کل کره را از انوکلئاسیون می‌نامند. تمام اتصالات به مدار جمله عصب بینایی، قطع شده است. با این رویکرد، ماهیچه‌های چشم به کره مصنوعی متصل می‌شوند تا حرکت پشت سر هم با چشم طبیعی امکان پذیرش شود

کارگزاری پروتز چشم

فواید کارگزاری پروتز چشم

دلایل مفید بودن کارگزاری پروتز چشم. بسیاری دریافتند که پروتز چشم مصنوعی می‌تواند:

 • بهبود زیبایی شناسی بیمار
 • بازیابی و حفظ شکل بافت‌های اطراف
 • ایجاد حس سلامت جسمی و روانی
 • اجازه حرکات مناسب پلک را بدهید.
 • بروز کمتر زخم

مراقبت بعد از کارگزاری پروتز چشم

هنگامی که پروتز دارید، باید به طور منظم از آن نگهداری کنید. باید با یک متخصص چشم ملاقات کنید تا یک یا دو بار در سال پروتزتان را به درستی تمیز و جلا دهد.

تمیز کردن پروتز

در حالی که تمیز کردن پروتز معمولاً توسط چشم‌پزشک انجام می‌شود اما می‌توانید خودتان هم انجام دهید. پس از برداشتن پروتز، آن را با انگشتان خود زیر جریان آب گرم قرار دهید. آن را با یک پارچه نرم خشک کنید و دوباره چشم را داخل آن قرار دهید. اگر احساس می‌کنید به شوینده نیاز دارید، فقط از صابون استفاده کنید. در صورت احساس خشکی یا سوزش از قطره‌های چشمی روان کننده استفاده کنید.

کلام آخر

با افزایش تعداد افرادی که از دست دادن بینایی یا هر سطحی از اختلال بینایی را تجربه می‌کنند، نیاز به کارگزاری پروتز چشم در مقیاس جهانی افزایش می‌یابد. به عنوان مثال، تخمین زده می‌شود که تعداد بیماران مبتلا به دژنراسیون ماکولا وابسته به سن (AMD)‌ در 20 سال آینده به 288 میلیون نفر در سراسر جهان افزایش یابد. اگرچه آینده پروتزهای چشم و بازسازی بینایی بسیار امیدوارکننده به نظر می‌رسد، هنوز کارهای زیادی در رابطه با زیست سازگاری، عملکرد و کاربرد نمونه‌های اولیه مختلف وجود دارد.

پروتز چشم که معمولاً به عنوان چشم مصنوعی شناخته می‌شود، اما به ظاهر شبیه یک چشم طبیعی است و به افرادی که چشم خود را از دست داده‌اند کمک می‌کند. یک چشم مصنوعی نه تنها می‌تواند ظاهر بسیار طبیعی داشته باشد، بلکه می‌تواند به حفظ بینایی در چشم نیز کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *