جراحی کیست درموئید چشم

کیست درموئید چشم در اربیت، می‌تواند در طول دهه‌ها ایجاد شود و در طول دوره تغییرات هورمونی مانند بلوغ، در دوران بارداری و یائسگی – به سرعت شروع به افزایش می‌کند. اما اغلب کیست درموئید چشم در سنین ۵ سالگی مشخص می‌شود و ۵/۴ تا ۵ درصد از کل نئوپلاسم‌های چشم را تشکیل می‌دهد. جراحی کیست درموئید چشم اغلب موفقیت آمیز است. کیست درموئید اربیت بدون علامت ایجاد می‌شود، ناراحتی فقط می‌تواند مربوط به تورم پلک فوقانی و کمی درد هنگام پلک زدن باشد. علاوه بر این، این تشکیل ممکن است در عمق مدار قرار گیرد، در چنین شرایطی ممکن است بیمار احساس درد و سردرد داشته باشد.

جراحی کیست درموئید چشم و مراقبت های بعد از جراحی

درموئید اربیتال با عمل جراحی درمان می‌شود که با توجه به نشانه‌هایی که در صورت پیشرفت سریع تومور یا در ارتباط با نقض عملکرد‌های بینایی انجام می‌شود.

البته بسیاری از روش‌های جایگزین سعی می‌کنند تا عمل را به تأخیر بیاندازند، به خصوص زمانی که روی کودک تأثیر می‌گذارد. البته باید پذیرفت که درموئید‌ها نه با دارو و نه با درمان‌های گیاهی از بین نمی‌روند بلکه تنها زمان جراحی به تعویق می افتد.

این که آیا کیست درموئید می‌تواند به خودی خود از بین رود، باید گفت قطعاً نه!

برخلاف سایر انواع کیست‌ها، مانند فولیکولی، درموئید از یک کپسول بسیار متراکم با محتویاتی تشکیل شده است که فقط باید بریده شوند. از طرفی لازم است خطر بدخیمی را در نظر گرفت، یعنی احتمال ایجاد سرطان در کیست درموئید، از جمله سلول‌های سنگفرشی. بنابراین، حذف ریشه‌ای کیست‌ها تنها راه خلاصی از شر آن برای همیشه است.

جراحی کیست درموئید چشم

عود کیست درموئید چشم

درموئید‌ها فقط با جراحی درمان می‌شوند، به عنوان یک قاعده، نتیجه عمل در ۹۵٪ موارد مطلوب است. با این حال، عوارضی از جمله عود کیست درموئید وجود دارد. این امر در چنین شرایط و شرایطی امکان‌پذیر است:

  • التهاب شدید و چروک کیست.
  • تخلیه محتویات چرکی به بافت‌های مجاور پس از پارگی کیست.
  • برداشتن ناقص درموئید با موضع‌گیری نامشخص یا رشد زیاد در بافت‌های مجاور.
  • برداشتن ناقص کپسول کیست به دلیل وخامت حال بیمار در حین جراحی.
  • در کیست‌های لاپاراسکوپی با اندازه بزرگ.
  • زهکشی ناکافی محتویات چرکی.

البته عود کیست درموئید نادر است، اغلب این عمل با حداقل خطر و ضربه انجام می‌شود، بخیه‌ها تقریباً نامرئی هستند و به سرعت حل می‌شوند.

 روش جراحی کیست درموئید چشم

درموئید‌هایی که تحت درمان جراحی قرار می‌گیرند، در سن ۵-۷ سالگی و در دوره بعدی انجام می‌شود.

درمان کیست درموئید نشان دهنده برداشتن (بریدن) در محدوده بافت سالم است و ناحیه مجاور کمتر بریده می‌شود تا عوارض احتمالی خنثی شود. مداخلات جراحی هم تحت بیهوشی عمومی و هم با بیهوشی موضعی انجام می‌شود.

اگر تشکیل کوچک باشد، درمان کیست درموئید بیش از نیم ساعت طول نمی‌کشد، برای کیست‌های چرکی با اندازه‌های بزرگ، روش‌های پیچیده‌تری مورد نیاز است.

امروزه فن‌آوری‌های پزشکی آنقدر عالی هستند که پس از عمل، بیمار تقریباً می‌تواند در روز دوم عمل سرپا شود و نیاز به نقاهت بیشتر نداشته باشد.

علاوه بر این، جراحان سعی می‌کنند آسیب‌های وارده به بافت‌های اطراف را به حداقل برسانند، بنابراین با مهارت و دقت بالا بخیه‌ها را  میزنند که حتی با یک عمل جراحی روی صورت در طول مدت زمانی که بیمار فراموش می‌کند که نقص زیبایی مانند درموئید بوده است.

جراحی کیست درموئید چشمی شامل باز کردن کیست، تخلیه محتویات کیستیک و تخلیه حفره در صورت ملتهب شدن است. برداشتن عمیق کپسول نیز برای جلوگیری از عود کیست امکان‌پذیر است. درمان کیست‌های درموئید نتیجه مطلوبی دارد و یکی از ایمن‌ترین روش‌ها در عمل جراحی محسوب می‌شود.

برداشتن کیست درموئید

برداشتن کیست درموئید فقط با روش جراحی امکان‌پذیر است که انتخاب آن به محل تومور، اندازه آن، وضعیت سلامتی بیمار و سایر عوامل بستگی دارد.

تنها در صورتی برداشتن درموئید زودتر از پنج سالگی انجام می‌شود که کودک بتواند بیهوشی موضعی و عمومی را تحمل کند.

اگر کیست دارای محتویات چرکی باشد، تنها پس از درمان ضد التهابی و انتقال به مرحله بهبودی مداوم برداشته می‌شود. اگر تشکیل به آرامی و بدون التهاب ایجاد شود، برداشتن کیست درموئید به طور معمول با جراحی معمول یا با روش لاپاراسکوپی انجام می‌شود.

در این صورت، کیست باز می‌شود، محتویات آن خراشیده می‌شود در حالی که پزشک اطمینان می‌دهد که تمام عناصر بدون هیچ مکثی برای جلوگیری از عود، و همچنین کیست‌های همراه با کپسول تخلیه می‌شوند. برداشتن دیواره‌های کپسول مهم است، به‌ویژه زمانی که کیست در عمق رشد کرده و در بافت مجاور رشد کرده است. جراحی در محدوده بافت‌های سالم انجام می‌شود و از ۱۵ دقیقه تا چند ساعت طول می‌کشد که شامل لرزش مغز می‌شود.

درمان کیست درموئید با روش‌های جایگزین

بر خلاف سایر بیماری‌هایی که با فتوتراپی و روش‌های غیر سنتی خنثی می‌شوند، درمان کیست درموئید با روش‌های جایگزین یک افسانه است. علاوه بر از دست دادن زمان و افزایش خطر چروک، التهاب و تبدیل کیست به یک تومور بدخیم، هیچ چیز دیگری مانند درمان به ارمغان نخواهد آورد.

درموئید‌ها فقط از طریق جراحی درمان می‌شوند، معمولاً آسیب‌زا نیستند و مؤثر هستند. لوسیون‌ها، کمپرس‌ها، جوشانده‌ها، پلات‌ها و روش‌های دیگر نمی‌توانند کمک کنند، این واقعیتی است که حتی مورد بحث نیست. برای فرد مطلوب است که از جراحی اجتناب کند، به خصوص اگر در مورد کودک صحبت می‌کنیم، باید انجام شود، زیرا درموئید به دلیل محتوای جنینی آن، متشکل از مو، چربی، سلول‌های سبوم، ذرات استخوان به سادگی نمی‌تواند ناپدید شود. درمان کیست درموئید به روش دیگری جایگزین روش واقعاً مؤثر – جراحی – نمی‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *