کیست درموئید : هر آنچه باید بدانید!

کیست درموئید یک کیست مادرزادی و خوش‌خیم است که می‌تواند در بین جاهای دیگر در مدار چشم (حفره چشم) یافت شود. کیست‌های درموئید اغلب حاوی بافت خارجی دوره جنینی مانند مو یا غدد عرق هستند و در کودکان شایع است. کیست‌های درموئید به‌کندی رشد می‌کنند و اغلب تا زمانی که علائمی مانند دوبینی یا بیرون‌زدگی کره چشم مشاهده نشود، متوجه آنها نمی‌شوند. معاینه چشمی معمولاً یک کیست عمدتاً سطحی و صاف را در ناحیه حفره بیرونی چشم (اوربیتال) در جهت ابرو نشان می‌دهد. به‌ندرت، ممکن است کیست‌هایی در بافت عمیق‌تر وجود داشته باشد که با سی‌تی‌اسکن قابل تشخیص است. کیست‌های درموئید کوچک که هیچ علامتی ایجاد نمی‌کنند نیازی به درمان ندارند. کیست‌های بزرگ‌تر در معرض خطر پارگی، تخلیه محتویات کیست در چشم و منجر به التهاب یا کاهش دید و ایجاد ناراحتی هستند. اینها معمولاً با جراحی برداشته می‌شوند.

کیست درموئید

کیست درموئید قرنیه چیست؟

کیست درموئید لایه‌ای از پوست یا بافت اپیدرمی است که معمولاً دارای مو است، در قسمت‌های مختلف داخل چشم یا اطراف آن: در ملتحمه (کیست درموئید ملتحمه)، در قرنیه (کیست درموئید قرنیه)، در هر دو قسمت در همان زمان، یا در لبه پلک (کیست درموئید پالپبرال). این یک آسیب‌شناسی مادرزادی است و به‌ویژه در نژادهایی مانند بولداگ فرانسوی رایج است. کیست‌های درموئید می‌توانند بسیار آزاردهنده و حتی برای بینایی خطرناک باشند اگر به قرنیه ساییده شوند. مهم است که درمان در ابتدا به‌خوبی انجام شود تا از تولیدمثل آنها جلوگیری شود.

علائم

کیست درموئید معمولاً با ظاهرشدن موهای داخل چشم تشخیص داده می‌شود. کیست‌های درموئید می‌توانند از نظر شکل، اندازه و محل متفاوت باشند. مواردی که روی قرنیه ظاهر می‌شوند معمولاً با چشم غیرمسلح در توله‌های تازه‌متولدشده یا در اولین معاینه دامپزشکی دیده می‌شوند، اگرچه گاهی اوقات صاحب آن در بزرگ‌تر شدن حیوان متوجه آن می‌شود. آنها معمولاً رشد نمی‌کنند، اما می‌توانند برای بیمار بسیار آزاردهنده باشند، به‌خصوص اگر موها به قرنیه ساییده شوند که در جدی‌ترین موارد می‌تواند باعث ایجاد زخم شود.

درمان

راه‌حل جراحی است و پیش‌آگهی آن بسته به محل و اندازه آن بهتر یا بدتر خواهد بود. برداشتن کامل کیست برای جلوگیری از عود آن مهم است. اگر ناراحتی مانع از آن نشد، توصیه می‌شود زمانی که حیوان اولین واکسن‌های خود را گذراند، سیستم دفاعی‌اش خوب بود و سایر انواع آسیب‌شناسی رد شد، منتظر بمانید تا مداخله انجام شود تا از خطرات جلوگیری شود.

کیست درموئید دو طرف قرنیه

درموئید نوعی کوریستوما (بافت جنینی طبیعی در یک محل غیرطبیعی) است که اغلب قرنیه را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. به‌صورت توده‌ای جامد، سفید، گرد و برجسته ظاهر می‌شود. معمولاً در لیمبوس انتفاعی تحتانی قرار دارد، اگرچه می‌تواند در هر نقطه‌ای از کره چشم یا مدار قرار گیرد. بیمار مرد 8 ساله‌ای معرفی شده است که از بدو تولد لکه سفید در هر دو چشم، حدت بینایی بدون اصلاح حرکت دست در 33 سانتی‌متر در چشم راست و درک نور در چشم‌چپ را نشان می‌دهد. در معاینه چشمی هر دو چشم، ضایعات سفیدرنگ در قرنیه مشاهده شد. برداشتن کیست و کراتوپلاستی لایه‌ای هر دو چشم انجام شد که نتایج بصری رضایت‌بخشی داشت. نتیجه‌گیری می‌شود که مورد یک کیست درموئید قرنیه دوطرفه است.

تومورهای درموئید رشد نمی‌کنند یا خیلی کم رشد می‌کنند. بااین‌حال، افزایش اندازه معمولاً در دوران بلوغ اتفاق می‌افتد. آنها ضایعات خوش‌خیم بدون پتانسیل بدخیم در نظر گرفته می‌شوند. 2 بسیاری از درموئیدها کوچک هستند و علائم بصری و تحریکی کمی ایجاد می‌کنند یا هیچ علائمی ایجاد نمی‌کنند، اگرچه گاهی اوقات به دلیل آستیگماتیسم القایی یا انسداد محور بینایی و احساس جسم خارجی چشمی باعث کاهش بینایی می‌شوند. هنگامی که آنها برجسته هستند، تغییرات زیبایی ایجاد می‌کنند. بسته به محل و اندازه آنها، کیست‌های درموئید اربیتال می‌توانند باعث پروپتوز، پتوز پالپبرال، دوبینی و محدودیت حرکات چشم شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *