مراقبت‌های بعد از تخلیه چشم

متأسفانه، بیماری‌ها و شرایطی وجود دارد که عملکرد بینایی چشم کاملاً از بین می‌رود و کره چشم از نظر زیبایی ظاهری نامطلوب پیدا می‌کند (سابتروفی، آتروفی کره چشم، تیرگی و دیستروفی قرنیه) و در برخی موارد ممکن است درد ایجاد شود.  در چنین مواردی، به‌عنوان یک قاعده، برداشتن کره چشم به‌منظور جلوگیری از آسیب به چشم همنوع یا سایر اندام‌ها و همچنین برای اهداف زیبایی انجام می‌شود. مراقبت‌های بعد از تخلیه چشم، امری مهم است که باید رعایت شود. در این بخش به توضیحات مواردی که باید بعد از تخلیه چشم انجام دهید پرداخته‌ایم.

مراقبت‌های بعد از تخلیه چشم

مراقبت‌های بعد از تخلیه چشم

بلافاصله پس از جراحی، حدقه چشم شما پانسمان می‌شود و پلک شما بسته می‌شود. قبل از اینکه بیمارستان را ترک کنید، چشم‌پزشک یا پرستار شما بررسی می‌کند که آیا همه چیز با چشم شما خوب است یا خیر. روز بعد از جراحی مجدداً با چشم‌پزشک خود ملاقات خواهید کرد. در طی این قرار، بانداژ شما برداشته می‌شود و یک چسب چشم زده می‌شود. پس از ترخیص، باید تمام توصیه‌های پزشک را برای مراقبت از حفره چشم عمل شده رعایت کنید:

  • چشم خود را با دست لمس نکنید، هنگام پاره شدن، اشک را از گونه با یک دستمال تمیز بردارید.
  • از مواجه با گردوغبار، آب، برف، مایعات تهاجمی اجتناب کنید.
  • حفره را با محلول 0.05٪ کلرهگزیدین یا میرمیستین بشویید.
  • صورت خود را با آب تمیز ساده بشویید.
  • در صورت لزوم، چند روز دیگر از بانداژ فشاری، عینک آفتابی استفاده کنید.
  • از قطره‌های تجویز شده توسط پزشک به طور منظم استفاده کنید.

ناراحتی هنگام باز کردن چشم‌ها، آبریزش چشم، احساس جسم خارجی در چشم، پدیده‌ای طبیعی است که در بسیاری از بیماران مشاهده می‌شود. اما توصیه می‌شود هرگونه احساس ناراحت‌کننده را به پزشک گزارش دهید.

پس از برداشتن باند، می‌توانید طبق معمول صورت خود را با آب و دستمال تمیز بشویید. می‌توانید طبق معمول دوش بگیرید یا حمام کنید، اما سر خود را به مدت 2 هفته پس از جراحی زیر آب (در وان، استخر یا اقیانوس) قرار ندهید.

پروتز اولیه 3-5 روز پس از عمل نصب می‌شود و توصیه‌هایی برای پوشیدن و مراقبت از آن به‌صورت جداگانه ارائه می‌شود.

 داروهای موردنیاز در مراقبت‌های بعد از تخلیه چشم

شما باید به مدت 4 هفته (1 ماه) پس از جراحی از چسب چشم استفاده کنید. حتماً تا روزی که برای پیگیری به پزشک مراجعه می‌کنید، چسب چشم خود را روزانه تعویض کنید.

وقتی در خانه هستید، می‌توانید صورت خود را طبق معمول با آب و یک دستمال تمیز بشویید. می‌توانید طبق معمول دوش بگیرید یا حمام کنید، اما سر خود را به مدت 2 هفته پس از جراحی زیر آب (در وان، استخر یا اقیانوس) قرار ندهید.

در صورت بروز درد، استامینوفن (Tylenol®) مصرف کنید . از مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن (Motrin ® یا Advil ® ) و ناپروکسن (Aleve ® ) خودداری کنید.

چشم‌پزشک برای شما نسخه‌ای برای پماد حاوی توبرامایسین و دگزامتازون (TobraDex ® ) می‌نویسد. پماد را بین پلک‌هایتان بمالید. قبل از استفاده از پماد دست‌های خود را با آب و صابون بشویید.  سپس پلک پایین را به‌آرامی به سمت پایین بکشید. مقدار بسیار کمی از پماد (به‌اندازه یک دانه برنج) را در حفره چشم بمالید. سپس پلک خود را رها کنید. چشم خود را به مدت 1-2 دقیقه ببندید تا پماد در سراسر مدار پخش شود. پس از اتمام عمل، دست‌های خود را با آب و صابون بشویید. پماد را 2 بار در روز بمالید. این روال را هر روز تا روزی که برای پیگیری به پزشک مراجعه کنید، دنبال کنید.

اگر قبل از نوبت بعدی پماد شما تمام شد، از داروخانه خود بپرسید که آیا نسخه شما شامل دوز اضافی است یا خیر. اگر دوز اضافی در نسخه شما لحاظ نشده است، با یکی از شماره‌تلفن‌های ذکر شده در بخش ارتباط با ما، تماس بگیرید. حدقه چشم را مالش ندهید، به آن فشار وارد نکنید و از کبودی دوری کنید. ممکن است کمی طول بکشد تا عادت کنید با یک چشم نگاه کنید.

بعد از تخلیه چشم

اثرات جانبی تخلیه چشم

در چند هفته اول پس از جراحی، ممکن است موارد زیر را تجربه کنید:

  • کبودی یا تورم در اطراف حفره چشم
  • ترشحات آبکی یا صورتی (بقایای خون و اشک)
  • خارش در حفره چشم
  • ناراحتی جزئی در ناحیه چشم

اینها عوارض جانبی رایجی هستند و در عرض چند روز از بین خواهند رفت.

کانفورمر پلاستیکی

در حین عمل، چشم‌پزشک یک پلاستیک نرم یا سیلیکونی کانفورمر بین پلک‌های شما قرار می‌دهد. این به حفظ شکل چشم کمک می‌کند.

در طی چند روز یا هفته اول پس از جراحی، ممکن است کنفورماتور بیفتد. اگر آماده هستید که کانفورمر را دوباره در آن قرار دهید، می‌توانید این کار را انجام دهید. کانفورمر را قبل از قراردادن مجدد با آب و صابون بشویید. سپس کانفورمر را طوری بین پلک‌ها قرار دهید که انگار یک لنز تماسی است. اگر آمادگی انجام این کار را ندارید، کانفورمر را در قرار بعدی خود همراه داشته باشید. یکی از اعضای تیم مراقبت از چشم شما آن را در جای خود قرار می‌دهد. کودکان در صورت افتادن کانفورمر نیازی به بازگرداندن آن ندارند.

بزرگسالان ممکن است تا زمانی که پروتز (چشم مصنوعی) دریافت کنند، از چسب چشم استفاده کنند، اما این مورد الزامی نیست. اگر می‌خواهید چسب چشم بپوشید، می‌توانید چسب‌های چشمی یکبار مصرف را از داروخانه محل خود خریداری کنید. اگر نمی‌خواهید از چسب چشم استفاده کنید، می‌توانید به‌جای آن از عینک آفتابی استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *