اکتروپیون پلک چه نوع آسیبی است و چگونه درمان می‌شود؟

اکتروپیون پلک یک وضعیت نامناسب پلک است که با چرخش لبه پلک به بیرون مشخص می‌شود. این می‌تواند در هر دو پلک بالا و پایین رخ دهد. بااین‌حال، پلک فوقانی بسیار نادر است و همیشه با شرایط یا آسیب‌شناسی بسیار خاص مرتبط است. برعکس، اکتروپیون پلک پایین بسیار شایع‌تر است. اکتروپیون پلک تحتانی می‌تواند به‌صورت چرخشی یا پیری، مادرزادی، فلج (فلج عصب جمجمه‌ای ثانویه تا هفتم)، سیکاتریسیال یا مکانیکی باشد. شکل چرخشی یا پیری اکتروپیون که به سن مرتبط است، بسیار رایج‌ترین شکل است.

علت اکتروپیون پلک سالخورده را می‌توان در 3 وضعیت مختلف که با افزایش سن رخ می‌دهد پیدا کرد:

 • شلی افقی پلک پایین، یعنی شل شدن تاندون‌ها و رباط‌هایی که پلک را به ساختارهای استخوانی متصل می‌کنند و آن را به‌خوبی کشیده می‌کنند.
 • هیپوتونی عضله اربیکولاریس، یعنی شل شدن ماهیچه‌ای که به حمایت از پلک کمک می‌کند.
 • شلی بافت پوست یا پوست زیاد و کم‌رنگ که اجازه می‌دهد لبه پلک به سمت بیرون بچرخد.

علائم اکتروپیون پلک چیست؟

اکتروپیون

ازآنجایی‌که هدف پلک‌ها در درجه اول محافظت از چشم است، در مورد اکتروپیون، چرخش خارج از لبه پلک باعث می‌شود که قسمت پایینی چشم دیگر محافظت نشود و در نتیجه در معرض هوا قرار گیرد. این منجر به سوزش، قرمزی، ناراحتی، ترشح و پارگی رفلکس به دلیل حالت تحریکی می‌شود.

علاوه بر این، ازآنجایی‌که داخل پلک توسط ملتحمه پوشانده شده است، تماس این پلک با خارج به‌جای چشم، تحریک، قرمزی و ضخیم شدن آن را تعیین می‌کند که در نتیجه آسیب زیبایی و مهم‌تر از همه عملکردی دارد.

پلک پایینی همچنین دارای نقطه اشکی در قسمت بینی است که اولین بخش مجرای اشکی را تشکیل می‌دهد که هدف آن تخلیه اشکی است که به طور مداوم تولید می‌شود تاچشم دائماً روغن‌کاری شود. هنگامی که پلک به سمت بیرون می‌چرخد، نقطه از سطح چشم جدا می‌شود و دیگر قادر به “گرفتن” اشک نیست و در نتیجه اشک‌ریزش ایجاد می‌شود که به دلیل تحریک چشم در معرض دید، به رفلکس اضافه می‌شود. در نهایت، التهاب ملتحمه که هم‌چشم و هم پلک را می‌پوشاند، می‌تواند باعث تکثیر باکتری‌ها و در نتیجه ورم ملتحمه باکتریایی شود که ترشح مخاطی را به دلیل تحریک افزایش می‌دهد.

اکتروپیون پلک چگونه بهبود می‌یابد؟

درمان

استفاده از قطره‌های روان‌کننده، کورتیزون یا ضدالتهابی که اغلب توسط خود چشم‌پزشک تجویز می‌شود، هدف ازبین‌بردن علائم سوزش است، اما متأسفانه مشکل مواجهه با چشم را که متأسفانه همچنان ادامه دارد، حل نمی‌کند. به طور مشابه، استفاده از قطره‌های چشمی آنتی‌بیوتیک زمانی مفید است که قرارگرفتن در معرض و تحریک منجر به تکثیر باکتری شود، اما حتی این درمان نیز قطعی نیست. متأسفانه تنها راه‌حل اکتروپیون پلک جراحی است .

خوشبختانه جراحی اصلاح اکتروپیون اگر به دستان متخصص سپرده شود، به طور قطعی مشکل را برطرف می‌کند. این عمل با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، سرپایی است (در اتاق عمل واقعی انجام می‌شود اما نیازی به بستری شدن ندارد) و حدود 30 دقیقه طول می‌کشد. جراحی اصلاح شلی پلک، کوتاه‌کردن پلک و قراردادن مجدد آن به ساختارهای استخوانی است. اغلب این مانور برای تغییر موقعیت کل پلک کافی است. بااین‌حال، هنگامی که قسمت بینی به‌خصوص نسبت به قسمت‌های باقی‌مانده به سمت بیرون چرخانده می‌شود، این تکنیک با برداشتن قرص ملتحمه در قسمت بینی پلک درست زیر نقطه اشکی، باهدف چسباندن مجدد نقطه تکمیل می‌شود. خود را به چشم می‌رساند تا تخلیه مناسب اشک را بازیابی کند.

تکنیک جراحی: جراح چه می‌کند؟

از تکنیک‌های جراحی که پزشک آن را در دستور کار قرار می‌دهد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کانتوپکسی جانبی با نوار تراسال

به منظور جراحی اکتروپیون پلک مراحل تخصصی زیر باید طی شود:

آماده‌سازی زمین استریل با استفاده از یک‌پارچه U شکل که هر دو چشم را بدون پوشش می‌گذارد. سپس انفیلتراسیون زیرجلدی و زیر ملتحمه بی‌حس‌کننده در ناحیه جانبی پلک با بوپیواکائین هیدروکلراید و مپیواکائین هیدروکلراید با اپی‌نفرین (در صورت اجازه شرایط بالینی بیمار).

کانتوتومی جانبی با استفاده از قیچی مستقیم یا جداسازی پلک فوقانی از پلک پایین در سطح کمیسور جانبی. کانتولیز پایین همیشه از طریق قیچی مستقیم یا جداکردن قسمت پایینی رباط جانبی پلک از ساختارهای استخوانی.

جداسازی تیغه قدامی از تیغه خلفی که ضخامت پلک را در سطح خط خاکستری تشکیل می‌دهد و تهیه نوار تارسال که همیشه به‌صورت افقی با قیچی مستقیم در زیر تارسوس به طول موردنظر بریده می‌شود.

کوتاه‌کردن نوار تارسال بسته‌بندی‌شده قبلی، برای طولی برابر با کوتاه شدن پلک پایینی که باید به دست آید و سپس قرارگرفتن در معرض از طریق کالبدشکافی بلانت با قیچی استیونز پریوستوم جانبی در سطح سل ویتنال.

عبور بخیه پلی‌استر دوتایی تقویت شده 5-0 از نوار تارسال. بررسی کشش پلک به‌دست‌آمده با نزدیک شدن به نوار تارسال با انبرپس پاوفیک به محل لنگر انداختن آینده و لنگر انداختن بعدی آن در سطح پریوستوم قبلاً در معرض دید قرار گرفته است.

برداشتن باقیمانده جزء لاملای قدامی یا پوست و ماهیچه پس از کوتاه‌کردن تیغه خلفی و سپس بازسازی کانتوس خارجی با استفاده از بخیه دوبل تقویت شده ویکریل 6-0.

بخیه پوست با استفاده از بخیه‌های جدا شده در 6-0 Vicryl. دارو با استفاده از پماد آنتی‌بیوتیک؛ بانداژ با سواب چشم.

برداشتن لوزی ملتحمه داخلی (اصلاح انحراف نقطه اشکی)

مراحل تخصصی جراحی به ترتیب عبارت‌اند از:

 • انفیلتراسیون زیر ملتحمه داخلی ماده بیهوشی در کانتوس داخلی با بوپیواکائین هیدروکلراید و مپیواکائین هیدروکلراید همراه با اپی‌نفرین (درصورتی‌که شرایط بالینی بیمار اجازه دهد).
 • 2-0 یا 3-0 قراردادن لوله بومان از طریق سوراخ اشکی تحتانی برای تعیین محل و محافظت از کانال اشکی تحتانی.
 • انحراف دستی پلک پایین برای نمایاندن ناحیه ملتحمه داخلی و برش لوزی بیضوی شامل بافت ملتحمه و صفحه جمع‌کننده زیرین با استفاده از چاقوی جراحی وستکات یا قیچی. مرکز لوزی باید زیر نقطه اشک قرار گیرد، تقریباً 2 میلی‌متر زیر کانال.
 • برداشتن لوله بومان؛
 • قراردادن بخیه با استفاده از بخیه‌های ویکریل 7-0 جدا شده به‌گونه‌ای که هم حاشیه صفحه تارسال و هم صفحه جمع‌کننده‌های پلک تحتانی قرار گیرد. بخیه‌های معکوس به‌منظور جلوگیری از ساییدگی‌های احتمالی قرنیه استفاده می‌شود.
 • پانسمان با پماد آنتی‌بیوتیک و بانداژ.

بیمار بعد از جراحی چه کاری باید انجام دهد؟

 1. پانسمان با پماد آنتی‌بیوتیک 3 بار در روز به مدت 7-10 روز روی زخم‌های پوستی و داخل چشم در صورت برداشتن پاستیل داخلی.
 2. بانداژ شب برای 7-10 روز و روز برای 2 روز اول.
 3. بعد از 7 تا 10 روز بخیه‌های پوست را بررسی کنید.

در صورت امتناع از جراحی چه اتفاقی می‌افتد؟

متأسفانه اکتروپیون یک آسیب‌شناسی است که خودبه‌خود برطرف نمی‌شود، برعکس با افزایش سن و شل شدن بیشتر بافت‌ها، تشدید می‌شود و علائم آن را مشخص می‌کند. محتاطانه‌ترین نگرش این است که از متخصص مورد اعتماد خود مشاوره بخواهید: تا زمانی که عواقب اکتروپیون فقط و منحصراً زیبایی‌شناختی باشد یا باعث پارگی و ناراحتی خفیف شود، بیمار می‌تواند تصمیم بگیرد که منتظر بماند درحالی‌که تحت کنترل است. اگر برعکس علائم درد کره چشم و به‌خصوص قرنیه توسط متخصص مشهود بود، اندیکاسیون آن جراحی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *