تومور bcc چیست و در کدام بخش چشم ایجاد می‌شود؟

شایع‌ترین تومور بدخیم پلک، کارسینوم سلول بازال یا تومور bcc (= سرطان پوست سفید) (85-95%) است. این تومور پوستی است که دارای ویژگی‌های تومورهای خوش‌خیم و بدخیم است. بازالیوما اغلب روی پلک یا نزدیک چشم ایجاد می‌شود. به‌منظور جلوگیری از آسیب عمده، کارسینوم سلول بازال باید با عمل جراحی دراسرع‌وقت برداشته شود.

تومور bcc

بازالیوما

با کسب  90 درصد تومورهای بدخیم، کارسینوم سلول بازال شایع‌ترین در ناحیه پلک است. اغلب از آن به‌عنوان یک تومور نیمه بدخیم یاد می‌شود زیرا به‌صورت تهاجمی در بافت رشد می‌کند، اما به‌ندرت تومورهای ثانویه ایجاد می‌کند، یعنی متاستازها را به سایر اندام‌ها پخش نمی‌کند. به دلیل رشد تهاجمی، باید مداخله جراحی انجام شود. علت اصلی اشعه ماوراء بنفش است. بیمارانی که پوست روشن دارند بیشتر مبتلا می‌شوند.

منشأ تومورbcc

منشأ این رشد سلول‌های پایه تومور bcc، لایه‌ای از سلول‌های داخل پوست هستند. ازاین‌رو، بازالیوما یا کارسینوم سلول بازال نامیده می‌شود. ایجاد چنین توموری توسط اشعه ماوراء بنفش (قرارگرفتن مکرر در معرض خورشید) ترویج می‌شود، بنابراین بازالیوما در کشورهای جنوبی شایع‌تر است. بااین‌حال، افراد با پوست تیره بسیار کمتر بیمار می‌شوند. عوامل ژنتیکی، آسیب‌های پوستی و قرارگرفتن در معرض مواد سرطان‌زا نیز نقش دارند.

تومور  bccمعمولاً در کجا ایجاد می‌شود؟

کارسینوم سلول بازال معمولاً در پلک پایین یا روی کانتوس داخلی (= گوشه داخلی پلک) ایجاد می‌شود. در ابتدا می‌تواند تقریباً شبیه یک دلمه به نظر برسد. بااین‌حال، این بهبود نمی‌یابد و معمولاً یک توده کوچک با فرورفتگی در مرکز ایجاد می‌شود. عمیق شدن تومورbcc اغلب قرمز یا خونی است. پزشک بین شکل ندولار (ندول‌هایی با تلانژکتازی، برخی با رنگ‌دانه)، شکل اولسراتیو (پیشرفته‌تر، برجسته‌تر، لبه‌های غلتانده شده، زخم، ممکن است خونریزی کند) و شکل اسکلروزان (مسطح‌تر، معمولاً بدون رگ، لبه‌ها نامشخص)، تمایز قائل می‌شود. با التهاب لبه پلک اشتباه گرفته شود.

بازالیوما به‌آرامی در بافت اطراف رشد می‌کند و حتی استخوان و غضروف را از بین می‌برد. رشد مخرب موضعی بازالیوما با تومورهای بدخیم مشترک است. بااین‌حال، بازالیوما تقریباً هرگز تومورهای ثانویه (متاستاز) را تشکیل نمی‌دهد. کارسینوم سلول بازال، به‌اصطلاح، یک تومور نیمه خوش‌خیم و نیمه بدخیم (نیمه بدخیم) است.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر متوجه تغییر پوست در پلک شده‌اید، باید دراسرع‌وقت به چشم‌پزشک مراجعه کنید. اولین کاری که انجام می‌دهد یک معاینه اولیه کوتاه‌مدت چشم‌پزشکی است. اگر مشکوک به کارسینوم سلول بازال وجود دارد، او همچنین به طور خاص در مورد اشعه ماوراء بنفش مکرر و سابقه خانوادگی (موارد ژنتیکی) سؤال می‌کند. تومور از نظر ظاهر و وسعت ارزیابی می‌شود. در بیشتر موارد، کارسینوم سلول بازال به‌درستی توسط پزشک با استفاده از لامپ شکاف و بدون نیاز به بیوپسی (برداشتن بافت نمونه) شناسایی می‌شود.

برای اینکه بازالیوما (بیشتر) بافت اطراف را تخریب نکند،

 باید دراسرع‌وقت یک برداشتن بازالیوما (حذف جراحی) انجام شود. در مورد تومورهای کوچک، معمولاً می‌توان این کار را تحت بی‌حسی موضعی و به‌صورت سرپایی انجام داد. هرچه کارسینوم سلول بازال در حین عمل کوچک‌تر باشد، راحت‌تر می‌توان آن را برداشت. در مورد تومورهای بزرگ‌تر، ممکن است لازم باشد که یک پوشش پلاستیکی انجام شود (به زیر مراجعه کنید). بسته به وسعت، باید برای چند روز بستری در بیمارستان برنامه‌ریزی شود، در صورت لزوم بیهوشی عمومی نیز انجام شود. بااین‌حال، نتایج زیبایی تقریباً همیشه بسیار جذاب است.

علائم کارسینوم سلول بازال چیست؟

تومور bcc و علائم آن

در ابتدا، بیمار فقط یک برآمدگی کوچک را احساس می‌کند که با خراشیدگی به‌سرعت خونریزی می‌کند. با تومورbcc بزرگ‌تر، اعوجاج نواحی پوست وجود دارد. این همچنین می‌تواند باعث ایجاد اکتروپیون در پلک پایین شود.

چگونه پزشک  تومور Bcc را تشخیص می‌دهد؟

برجستگی‌ها که در ابتدا کوچک هستند با میکروسکوپ چشم‌پزشک (لامپ شکاف) به‌راحتی قابل‌مشاهده هستند و اغلب یک یافته تصادفی هستند. ارتفاعات رشته‌ای از لبه‌های مروارید مانند را نشان می‌دهند که رگ‌های بسیار کوچک و ظریفی روی آن‌ها قابل‌مشاهده است. این لبه معمولی یک دهانه مرکزی را احاطه کرده است که در مرکز آن خون خشک وجود دارد که نشان‌دهنده زخم مرکزی است. اگر کارسینوم سلول بازال در لبه پلک قابل‌مشاهده باشد، مژه‌ها در این نقطه از تومور از بین رفته‌اند.

درمان تومور bcc

در طی عمل، تومور برداشته می‌شود. یک حاشیه ایمنی در بافت سالم باید حفظ شود تا کارسینوم سلول بازال به طور کامل از بین برود. در صورت لزوم، بافت‌های اطراف مانند ماهیچه‌ها، اعصاب، بافت پلک، غضروف یا استخوان‌ها نیز باید برداشته شوند. پزشک (به‌ویژه جراح) از قبل به طور مفصل به بیمار در مورد میزان مورد انتظار مداخله اطلاع می‌دهد. بافت برداشته شده از نظر بافت‌شناسی در آزمایشگاه بررسی می‌شود. در اینجا مشخص می‌شود که آیا واقعاً یک کارسینوم سلول بازال است و آیا به طور کامل (در حالت سالم) برداشته شده است یا خیر. در موارد مشکوک، معاینه از قبل در حین عمل در حال انجام (به‌اصطلاح معاینه برش سریع) انجام می‌شود تا بتوان بافت اضافی را در همان عمل برداشت و از عمل دوم جلوگیری کرد.

اگر هنوز باید منتظر معاینه بافت‌شناسی بود و اگر نقص بزرگ‌تر باشد، محلی که در آن حذف (برش) انجام شده است اغلب بازمی‌ماند. اگر بررسی بافت‌شناسی نشان دهد که هنوز بقایای تومور در بدن وجود دارد، یک عمل پیگیری انجام می‌شود. هنگامی که تومور به طور کامل برداشته شد، می‌توان آن ناحیه را پوشاند. این ممکن است به اقدامات بازسازی عمده نیاز داشته باشد، به‌عنوان‌مثال لیدوپلاستی یا جابه‌جایی پوست یا پیوند پوست از ناحیه دیگری از بدن.

در موارد نادر تومور bcc

اگر در موارد نادر، عملی انجام نشود، می‌توان کارسینوم سلول بازال را تحت تابش قرارداد، درمان فتودینامیک را در ناحیه پوست اعمال کرد یا انجماد را انجام داد. درمان انتخابی جراحی است و باقی می‌ماند.

خوشبختانه، عوارض نادر است. هر چه بافت بیشتری باید برداشته شود، نیازهای زیبایی و احتمالاً مشکلات عملکردی نیز بیشتر می‌شود. خونریزی و خونریزی ثانویه و همچنین کبودی شایع است. به‌ندرت، اعصاب نیز ممکن است آسیب ببینند که می‌تواند منجر به فلج یا اختلالات حسی شود.

پیش‌آگهی کارسینوم سلول بازال به‌طورکلی خوب است. البته اگر کارسینوم سلول بازال توسط پزشک زودهنگام کشف شود، ارزان‌تر و روش آسان‌تر است، زیرا تومور بسیار کند رشد می‌کند و احتمالاً هنوز در ناحیه اطراف رشد نکرده است و ساختارهای آنجا هنوز از بین نرفته‌اند.

گاهی اوقات ممکن است عود (= عود تومور) در همان مکان یا مکان دیگری وجود داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *