تومور غده اشکی : علائم، انواع، تشخیص و درمان آن

تومور غده اشکی توموری در یکی از غدد است که اشک تولید می‌کند. غده اشکی در زیر قسمت بیرونی هر ابرو قرار دارد. تومورهای غدد اشکی می‌توانند بی‌ضرر (خوش خیم) یا سرطانی (بدخیم) باشند. حدود نیمی از تومورهای غدد اشکی خوش‌خیم هستند. انواع مختلفی از سرطان غدد اشکی وجود دارد. یک نوع آن لنفوم غده اشکی است. لنفوم سرطان سیستم لنفاوی است. فردی که مبتلا به لنفوم است می‌تواند کمی خطر ابتلا به لنفوم غده اشکی را افزایش دهد. این احتمال بیشتر در افراد بالای 70 سال تشخیص داده می‌شود.

غده اشکی یک غده ترشحی اکرین دولوبی است که در مدار فوق گیجگاهی قرار دارد. 2 لوب غده اشکی، لوب اربیتال و لوب پالپبرال بسیار کوچکتر، از نظر آناتومیکی توسط شاخ جانبی آپونوروز بالابرنده جدا می‌‌شوند. فقط لوب پالپبرال را می‌توان در فورنیکس فوقانی روی ورژن پلک مشاهده کرد. بنابراین، فرآیندهای بیماری که صرفاً لوب مداری را تحت تأثیر قرار می‌دهند امکان دارد تا اواخر دوره بیماری ظاهر نشوند.

تومور غده اشکی

علائم تومور غده اشکی چیست؟

تومورهای غده اشکی بین 5 تا 25 درصد تومورهای اربیتال را تشکیل می‌دهند و می‌توانند به ضایعات لنفوپرولیفراتیو، خوش خیم اپیتلیال، اپیتلیال بدخیم و غیر اپیتلیال تقسیم شوند. ضایعات اپیتلیال بین 23 تا 70 درصد موارد بیوپسی شده را تشکیل می‌دهند و 55 درصد از این ضایعات بدخیم هستند. سایر تومورهای بدخیم اپیتلیال غده اشکی شامل کارسینوم موکواپیدرموئید، آدنوکارسینوم، کارسینوم سلول آسینیک و کارسینوم سلول سنگفرشی (SCC) می‌شوند.

بسیاری از علائم تومور غده اشکی مشابه علائم سایر سرطان‌های چشم است. موارد زیر علائمی است که  در سرطان غده اشکی مشاهده می‌کنید.

 • تورم یا برآمدگی چشم
 • چشمان خیس
 • یک توده در اطراف ناحیه غده اشکی (به سمت قسمت بیرونی پلک‌ها)
 • مشکلات بینایی، مانند دوبینی یا تاری دید
 • درد اطراف یک چشم

در صورت داشتن هر یک از این علائم به پزشک یا بینایی‌ سنج خود مراجعه کنید. سرطان غده اشکی نادر است و به احتمال زیاد علائم می‌تواند به دلیل چیز دیگری باشد. اما به هرحال باید به پزشک مراجعه کنید تا معاینه شوید.

آزمایشاتی برای تشخیص تومور غده اشکی

آزمایش‌های سرطان غدد اشکی برای سایر سرطان‌های چشم یکسان است و شامل موارد زیر می‌شود:

 • معاینه چشم
 • اسکن ام آرآی
 • سی تی اسکن
 • نمونه‌ای از بافت (بیوپسی) چشم

انواع تومور غده اشکی

برخی از تومورهای غده اشکی سرطانی (خوش خیم) نیستند. برخی از این تومورهای خوش خیم به سرطان تبدیل می‌شوند. بنابراین معمولاً عملیاتی برای حذف آن خواهید داشت. درمان همچنین می‌تواند علائم را کاهش دهد یا از شر آن خلاص شوید.

انواع مختلفی از سرطان غدد اشکی وجود دارد. برخی از این تومورها عبارتند از:

کارسینوم کیستیک آدنوئید

این حدود نیمی از سرطان‌های غدد اشکی را تشکیل می‌دهد. این نوع سرطان در سلول‌های غده‌ای که قسمت‌های زیادی از بدن را پوشانده‌اند شروع می‌شود.

کارسینوم ex PA یا آدنوکارسینوم پلئومورفیک

این نوع کمتر شایع سرطان غدد اشکی است. این نمونه‌ای از یک تومور خوش خیم است که سرطانی شده است.

لنفوم

سرطان‌هایی که معمولاً از غدد لنفاوی یا اندام‌های سیستم لنفاوی شروع می‌شوند.

تومور غده اشکی

چه کسی سرطان غده اشکی را درمان می‌کند؟

معمولاً توسط تیمی از متخصصان در یک مرکز چشم درمان می‌شوید. تیم چند رشته‌ای می‌تواند شامل یک متخصص چشم (چشم پزشک)، یک جراح و یک متخصص سرطان (انکولوژیست) باشد.

تومور غده اشکی چگونه درمان می‌شود؟

متخصص چشم بهترین درمان را برای بیمار توصیه خواهد کرد. تصمیم به نوع درمان به عوامل زیر بستگی دارد:

 • نوع سرطان چشم اشکی و جایی که در چشم است
 • اندازه تومور و میزان رشد یا گسترش آن (مرحله)
 • سلامت عمومی و سطح تناسب اندام بیمار

عمل جراحی

جراحی به منظور برداشتن تومور غده اشکی انجام می‌شود. اگر سرطان‌ به خارج از غده اشکی گسترش یافته باشد و کره چشم و پوست و ماهیچه‌های اطراف آن را تحت تاثیر قرار داده‌ باشد. پزشک جراحی را به منظور برداشتن تومور انجام می‌دهد. به این حالت افزایش مداری می‌گویند. اگر نیاز به جراحی چشم داشته باشید، می‌تواند بسیار شوکه کننده باشد. برای کنار آمدن با این تغییر به زمان نیاز دارید.

رادیوتراپی

پزشک برای درمان تومور چشم رادیوتراپی را به تنهایی یا در ترکیب با جراحی یا شیمی درمانی انجام می‌دهد. انواع مختلفی از درمان رادیوتراپی برای سرطان چشم وجود دارد. این‌ها شامل؛

رادیوتراپی خارجی

این پرتوهای رادیوتراپی را از دستگاهی خارج از چشم به سمت سرطان هدایت می‌کند.

رادیوتراپی داخلی (براکی تراپی)

پرتو به طور مستقیم با استفاده از یک دیسک رادیواکتیو کوچک به سرطان داده می‌شود.

شیمی درمانی

اگر لنفوم غده اشکی دارید، درمان به عوامل متعددی از جمله نوع لنفوم بستگی دارد. شیمی درمانی می‌تواند در درمان این نوع  از سزطان مفید باشد.

کلام آخر

تومورهای غده اشکی 10 درصد از کل ضایعات توده‌ای را در مدار 1 نشان می‌دهند و به طور کلی به عنوان ضایعات اپیتلیال و غیر اپیتلیال طبقه بندی می‌شوند. به طور کلی گفته می‌شود که 50 درصد توده‌های اشکی اپیتلیال و 50 درصد غیر اپیتلیال هستند. با این حال، داده‌های جدیدتر نشان می‌دهد که تومورهای غیر اپیتلیال 80 درصد از کل تومورهای غدد اشکی را تشکیل می‌دهند (این شامل ضایعات التهابی و لنفاوی است). شایع‌ترین ضایعه خوش خیم اپیتلیال غده اشکی، تومور خوش خیم مختلط است که عموماً به صورت توده‌ای بدون درد و بدون علائم التهاب برای بیش از 12 ماه ظاهر می‌شود. از سوی دیگر، ضایعات بدخیم غده اشکی معمولاً با تورم دردناک پلک فوقانی که در عرض یک سال ایجاد می‌شود، ظاهر می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *