سودوتومور اربیت : علائم، تشخیص و درمان

تومور کاذب اوربیتال التهابی که سودوتومور اربیت نام دارد می‌تواند برخی یا همه ساختار‌های داخل مدار را تحت تأثیر قرار دهد. التهاب می‌تواند بخشی از یک بیماری زمینه‌ای باشد یا می‌تواند بعدا ایجاد شود. بیماران در هر سنی می‌توانند تحت تأثیر قرار گیرند. این روند می‌تواند حاد یا مزمن باشد و ممکن است عود کند.

سودوتومور اربیت

علائم سودوتومور اربیت

علائم معمولاً به صورت ناگهانی و به سرعت ایجاد می‌شود، در عرض چند ساعت یا چند روز، درد در مدار چشم به طور ناگهانی ظاهر می‌شود، چشم‌ها به سمت جلو حرکت می‌کنند، دو برابر می‌شوند، قرمزی چشم و پلک‌ها ناراحت‌کننده هستند، تورم پلک‌ها افزایش می‌یابد، گاهی اوقات افتادگی چشم‌ها. پلک فوقانی ایجاد می‌شود، اختلال در تحرک چشم و کاهش حدت بینایی ممکن است حالت ضعف عمومی، سردرد باشد.

تشخیص سودوتومور اربیت

چشم پزشک چشم فرد را معاینه می‌کند. اگر علائمی از تومور کاذب دارید، آزمایش‌های تکمیلی انجام می‌شود تا مطمئن شوید که شرایط دیگری ندارید که ممکن است شبیه تومور کاذب باشد. دو حالت رایج دیگر عبارتند از:

 • یک تومور سرطانی
 • بیماری چشمی تیروئید

آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سی تی اسکن سر
 • ام آر آی سر
 • سونوگرافی سر
 • اشعه ایکس جمجمه
 • بیوپسی

یک مطالعه تصویربرداری عصبی با CT یا MRI باید انجام شود. برای شرایط مزمن یا عود‌کننده، بیوپسی ممکن است برای شناسایی شواهدی از یک بیماری زمینه‌ای انجام شود.

درمان سودوتومور اربیت

موارد خفیف ممکن است بدون درمان از بین بروند. موارد شدیدتر اغلب به درمان کورتیکواستروئیدی پاسخ می‌دهند. اگر وضعیت بسیار بد باشد، تورم ممکن است به کره چشم فشار وارد کند و به آن آسیب برساند. ممکن است جراحی برای برداشتن بخشی از استخوان‌های مدار چشم برای کاهش فشار لازم باشد.

درمان تومور کاذب التهابی مداری بستگی به نوع پاسخ التهابی دارد و ممکن است شامل کورتیکواستروئید‌های خوراکی، پرتودرمانی و یکی از بسیاری از دارو‌های تعدیل‌کننده ایمنی باشد. در موارد چالش برانگیز تومور کاذب التهابی مداری، به ویژه آن‌هایی که دارای التهاب گرانولوماتوز هستند، موفقیت‌های اولیه با آنتی‌بادی‌های مونوکلونال علیه فاکتور نکروز تومور (TNF) -آلفا یا تخلیه لنفوسیتی با ریتوکسیماب حاصل شده است.

چشم انداز (پیش‌بینی)

اکثر موارد خفیف هستند و نتایج خوب هستند. موارد شدید ممکن است به خوبی به درمان پاسخ ندهند و ممکن است مقداری بینایی از بین برود. تومور کاذب مداری اغلب فقط یک چشم را درگیر می‌کند.

عوارض احتمالی

موارد شدید تومور کاذب اوربیتال ممکن است چشم را چنان به جلو فشار دهد که پلک‌ها نتوانند قرنیه را بپوشانند و از آن محافظت کنند. این باعث خشک شدن چشم می‌شود. قرنیه ممکن است کدر شود یا دچار زخم شود. همچنین، ماهیچه‌های چشم ممکن است نتوانند به درستی چشم را نشانه بگیرند که می‌تواند باعث دوبینی شود.

چه زمانی با یک متخصص پزشکی تماس بگیرید؟

افراد مبتلا به این عارضه نیاز به مراقبت‌های پیگیری منظم با چشم‌پزشکی دارند که با درمان بیماری اربیتال آشناست. در صورت داشتن هر یک از مشکلات زیر فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تحریک قرنیه
 • سرخی
 • درد
 • کاهش بینایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *