تومور بدخیم پلک چشم: انواع و درمان آن

تومور بدخیم پلک چشم می‌تواند در نواحی مختلف چشم مانند پلک، شبکیه یا مشیمیه ایجاد شود. تومورها رشد بافتی هستند که می‌توانند خوش خیم یا بدخیم باشند. ملانوم مشیمیه شایع‌ترین تومور بدخیم در بزرگسالان و رتینوبلاستوما در کودکان است. علائم به ناحیه آسیب دیده بستگی دارد و اغلب برای مدت طولانی هیچ علامتی ایجاد نمی‌کند، به خصوص اگر تومور داخل چشم را تحت تاثیر قرار دهد. اختلالات بینایی می‌تواند در طول زمان رخ دهد. تومور با معاینه چشم و معاینه پشت چشم (افتالموسکوپی) تشخیص داده می‌شود و در صورت لزوم از روش‌های تصویربرداری دیگر مانند سونوگرافی یا MRI استفاده می‌شود. درمان بستگی به نوع تومور، محل و اندازه آن دارد. در صورت تغییرات خوش خیم نیازی به انجام کاری نیست. در مورد تغییرات بدخیم بسته به نوع تومور برداشتن تومور با جراحی، پرتودرمانی موضعی، شیمی درمانی یا گرما و سرما موضعی به عنوان روش‌های درمانی انجام می‌شود.

تومور بدخیم پلک چشم

تومور بدخیم پلک چشم چیست؟

تومورهای خوش خیم و بدخیم (تورم، رشد بافتی) می‌توانند در چشم ایجاد شوند. تومورهای خوش خیم به کندی رشد می‌کنند و به ندرت به بافت اطراف حمله می‌کنند. از طرف دیگر تومورهای بدخیم اغلب به سرعت رشد می‌کنند، به بافت اطراف حمله می‌کنند و به تدریج آن را از بین می‌برند و متاستاز (تومورهای ثانویه) ایجاد می‌کنند.

تومور بدخیم پلک چشم در مقایسه با سایر انواع سرطان نادر است. ملانوم مشیمیه شایع‌ترین تومور بدخیم چشم در بزرگسالان است. هر سال 400 تا 500 مورد جدید شناخته می‌شود. رتینوبلاستوما در کودکان شایع‌تر است. به طور متوسط ​​از هر 18000 نوزاد یک نفر به آن مبتلا می‌شود.

تومورهای چشمی می‌توانند در طیف گسترده‌ای از مناطق چشم، چه روی پلک، بلکه در داخل چشم در ناحیه مشیمیه، صلبیه یا شبکیه ایجاد شوند. تومورها همچنین می‌توانند روی عنبیه ایجاد شوند، به عنوان مثال ملانوم بدخیم عنبیه. با این حال، این بسیار نادر است.

طبقه بندی تومورهای چشمی بر اساس ناحیه آسیب دیده

طبقه بندی تومورهای جشمی به شرح زیر است:

تومورهای روی پلک

تشکیل بافت جدید خوش خیم که بر پلک تأثیر می‌گذارد شامل هیپرکراتوز می‌باشد. لایه کراتینه پوست پلک بیش از حد تکثیر می‌شود. این شامل زگیل‌های روی پلک نیز می‌شود که توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شود. زانتلاسما رسوبات چربی روی پلک است. اگر در افراد جوان رخ دهد، این می‌تواند نشانه‌ای از اختلال متابولیسم لیپید باشد. تومورهای بدخیم پوست نیز می‌توانند روی پلک ایجاد شوند. شایع‌ترین کارسینوم سلول بازال، نوعی سرطان پوست سبک است. اسپینالیوما (کارسینوم سلول سنگفرشی) یا ملانوم بدخیم (سرطان سیاه پوست، خال مادرزادی تحلیل رفته) بسیار کمتر دیده می‌شود.

تومورهای ملتحمه

ملانوم بدخیم نیز می‌تواند روی ملتحمه ایجاد شود. کارسینوم سلول سنگفرشی نیز در ملتحمه رخ می‌دهد، دامنه وسیعی دارد و اغلب در مرز بین ملتحمه و قرنیه ایجاد می‌شود. با این حال، تومورهای خوش خیم ملتحمه بسیار شایع‌تر هستند، به عنوان مثال خال ملتحمه. از آنجایی که در موارد نادر، دژنراسیون به یک تومور بدخیم نیز در اینجا امکان پذیر است، بررسی‌های منظم چشم پزشکی ضروری است. تومورهای خوش خیم دیگر عبارتند از لیمبوس درموئید (برآمدگی پوستی گرد مایل به سفید روی ملتحمه)، لیپودرموئید (تومور ملتحمه ناشی از سلول‌های چربی) و پاپیلوم‌های ملتحمه که توسط ویروس‌های پاپیلومای انسانی، HPV  ایجاد می‌شود.

تومورهای مشیمیه

ملانوم uveal بدخیم (uveal melanoma) شایع‌ترین تومور بدخیم چشم در بزرگسالان است. این از سلول‌های رنگدانه در مشیمیه که به طور غیرقابل کنترلی تکثیر می‌شوند ایجاد می‌شود. ملانوم مشیمیه از نظر بیولوژیکی از ملانوم پوستی متمایز است. این را می‌توان در تجزیه و تحلیل کروموزوم (سیتوژنتیک) تومور نیز مشاهده کرد. در برخی از افراد مبتلا، تغییرات (جهش) در ژن‌های خاصی مانند جهش در ژن GNAQ، جهش GNA11 یا e وجود دارد.

تومورهای شبکیه

رتینوبلاستوما شایع‌ترین تومور بدخیم چشم در کودکان است. بر روی شبکیه تاثیر می‌گذارد و از طریق یک جهش ژنتیکی ایجاد می‌شود. گاهی اوقات والدین حامل جهش ژنی هستند و آن را به فرزندشان منتقل می‌کنند. با این حال، این شکل ارثی رتینوبلاستوما تنها در حدود ده درصد موارد رخ می‌دهد. اما در 90 درصد موارد، نقص ژنتیکی دوباره (خود به خود) رخ می‌دهد. رتینوبلاستوما تقریباً همیشه قبل از پنج سالگی رخ می‌دهد زیرا از سلول‌های نابالغ شبکیه منشا می‌گیرد.

تومورهای بدخیم پلک چشم چگونه ایجاد می‌شوند و عوامل خطر چیست؟

در مورد تومورهای پوست (پلک)، اشعه ماوراء بنفش یک عامل خطر در نظر گرفته می‌شود، به ویژه در مورد قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش زیاد مانند سولاریوم یا جوش قوس الکتریکی. UV نیز یک عامل تعیین کننده در ایجاد سرطان پلک است. کارشناسان گمان می‌کنند افرادی که پوست روشنی دارند و سال‌ها بدون محافظت در معرض نور خورشید قرار گرفته‌اند، بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پوست هستند.

تومورهای بدخیم پلک چشمی چه علائمی ایجاد می‌کنند؟

اینکه کدام علائم رخ می‌دهد، از جمله به نوع، محل و اندازه تومور بستگی دارد. تومورهای بدخیم چشم اغلب برای مدت طولانی بدون توجه رشد می‌کنند و فقط در مراحل بعدی علائم ایجاد می‌کنند. اگر تشکیل بافت جدید روی ملتحمه، روی پلک یا عنبیه رخ دهد، اغلب قابل توجه است. اگر تغییر رنگ، لکه‌ها، ندول‌ها یا سایر رشدهای پوستی وجود داشته باشد، م‌یتواند نشان دهنده یک تومور خوش خیم یا بدخیم باشد. توانایی دیدن معمولاً تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد. کارسینوم سلول بازال روی پلک در بیشتر موارد پلک تحتانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و می‌تواند به صورت یک گره خالدار ظاهر شود که گاهی اوقات پوسته پوسته می‌شود و به راحتی خونریزی می‌کند.

تومور بدخیم پلک چشم

تومور بدخیم پلک چشم چگونه تشخیص داده می‌شود؟

چشم پزشک معمولاً می‌تواند تکثیر بافت خوش خیم یا بدخیم را روی پلک‌ها، ملتحمه یا عنبیه با چشم غیرمسلح ببیند. از طرف دیگر، اگر مشکوک به وجود تومور در داخل چشم باشد، باید فوندوس چشم را معاینه کند. این تنها راه برای تشخیص ملانوم یووئال یا رتینوبلاستوما است.

برای ارزیابی پشت چشم، یک افتالموسکوپ لازم است که در پزشکی به نام افتالموسکوپی شناخته می‌شود. برای این منظور ابتدا به بیمار قطره‌های گشاد کننده مردمک داده می‌شود. سپس چشم پزشک از یک ذره بین و یک منبع نور استفاده می‌کند تا نوری را از طریق مردمک به پشت چشم بتاباند. به این ترتیب او می‌تواند تغییرات مشیمیه، شبکیه و عصب بینایی را تشخیص دهد.

اگر مشکوک به وجود تومور در داخل چشم باشد، پزشک معاینات بیشتری را انجام خواهد داد. با دستگاه سونوگرافی می‌تواند تومور احتمالی را با دقت بیشتری از سایر بیماری‌ها متمایز کند. بسته به مورد، از روش‌های تصویربرداری دیگری نیز استفاده می‌شود، مانند تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) یا توموگرافی کامپیوتری (CT) یا فلورسانس یا آنژیوگرافی سبز ایندوسیانین.

تومورهای بدخیم پلک چشم چگونه درمان می‌شوند؟

تومورهای خوش خیم چشم اگر هیچ علامتی ایجاد نکنند لزوماً نیازی به درمان پزشکی ندارند. با این حال، اگر آنها بزرگ شوند، می‌توانند از نظر زیبایی آزاردهنده باشند. در بیشتر موارد، چشم پزشک یک اکسیزیون را انجام می‌دهد. یعنی او بافت در حال تکثیر را تحت بی حسی موضعی با چاقوی جراحی برمی‌دارد. برای درمان تومورهای بدخیم چشم، امکان برداشتن تومور یا چشم با جراحی وجود دارد. سایر گزینه‌های درمانی شامل استفاده از پرتودرمانی موضعی (براکی تراپی) یا پرتودرمانی با شتاب دهنده خطی یا با پروتون است. اینکه کدام روش استفاده می‌شود، از جمله به اندازه و محل تومور و اینکه آیا تومور قبلاً تومورهای ثانویه (متاستاز) تشکیل داده است، بستگی دارد.

کلام آخر

عامل تعیین کننده برای پیش آگهی در مورد تومورهای بدخیم زمانی است که آنها کشف شوند. اگر تومور هنوز کوچک است و هنوز تومورهای ثانویه (متاستاز) ایجاد نکرده است، شانس بهبودی به طور قابل توجهی بهتر است. علاوه بر اندازه، محلی سازی و متاستاز تومور، تغییرات ژنتیکی خاصی نیز پیش آگهی را تعیین می‌کند. در مورد ملانوم uveal، اگر جهش ژنی وجود نداشته باشد، شانس بهبود قابل توجهی بیشتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *