کلوبوم چشم : آیا این اختلال قابل درمان است؟!

کلوبوم (coloboma) یک شکاف در ناحیه اطراف چشم است. این اصطلاح از زبان یونانی گرفته شده است و به معنای کم شده یا کاهش‌یافته است. شکل‌گیری شکاف یا از بدو تولد وجود دارد یا بعداً به دلایل مختلفی ایجاد شده است. در اکثر موارد، اصطلاح کلوبوما در زمینه چشم‌پزشکی استفاده می‌شود. به همین دلیل نام دقیق این بیماری کلوبوما چشمی است. کلوبوما در بیشتر موارد ارثی است. در یک کلوبوم معمولی، شکاف به شکل یک سوراخ کلید روی عنبیه ظاهر می‌شود. علاوه بر کلوبومای عنبیه، کلوبومای پلک، کلوبوما پاپیلاری، کلوبومای لنز و یک کلوبومای خاص در پس‌زمینه چشم نیز وجود دارد.

علل ایجاد کلوبوم

کلوبوم چشم

علل بالقوه کلوبوما در درجه اول بسته به اینکه کلوبوما مادرزادی یا اکتسابی باشد متفاوت است. در اکثر موارد کلوبوما مادرزادی، خطایی در رشد جنین رخ‌داده است و تشکیل شقاق در طول رشد چشم اتفاق می‌افتد.این توسعه نامطلوب در زمره ناهنجاری‌های به‌اصطلاح مهاری به‌حساب می‌آید. به دلیل کنترل‌های معیوب، شکاف کاپ چشم پس از پایان انواژیناسیون (اصطلاح پزشکی “Invagination”) به طور کامل بسته نمی‌شود. به طور معمول، وزیکول بسته می‌شود تا به‌اصطلاح جام چشمی را تشکیل دهد.

کلوبوم عنبیه در دوران جنینی؛

در بیشتر موارد، شکاف کاپ چشم در جنین از کنار بینی به سمت پایین است. به همین دلیل، در اشکال مادرزادی کلوبوما عنبیه اغلب به سمت پایین در جهت بینی قرار می‌گیرند. بسته به شکل‌گیری شکاف، یک یا چند ناحیه از چشم تحت‌تأثیر ناهنجاری قرار می‌گیرند. چشم در نوزاد متولد نشده بین هفته 4 تا 15 بارداری رشد می‌کند.اگر در این مدت شکاف کاپ چشم به طور کامل بسته نشود، کلوبوما تشکیل می‌شود. ایجاد شکاف یا یک‌چشم یا هر دو چشم را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. علاوه بر این، کلوبوم در موارد متعدد با میکروفتالمی رخ می‌دهد. میکروفتالمی کاهش غیرطبیعی اندازه کره چشم است.

دارو و مواد شیمیایی؛

یکی از شایع‌ترین ناهنجاری که در نهایت منجر به ایجاد کلوبوما می‌شود، توسط داروها یا سایر مواد شیمیایی ایجاد می‌شود. ثابت شده است که ماده Contergan به‌ویژه در این زمینه خطرناک است. علاوه بر این، برخی از عوامل ارثی وجود دارد که ممکن است باعث ایجاد شکاف در چشم شود.

برخی از بیماری‌ها؛

به‌عنوان‌مثال، سندرم چشم‌گربه‌ای، تریزومی 13 ، سندرم شارژ، سندرم کوهن و سندرم لنز از جمله این موارد هستند که منجر به کلوبوم می‌شوند. علاوه بر این، در برخی موارد ایجاد شکاف به‌عنوان یک اختلال خودبه‌خود در رشد چشم رخ می‌دهد. بااین‌حال، در بسیاری از موارد، علت خاص کلوبوما مادرزادی نامشخص است.در برخی موارد، به‌عنوان‌مثال، جهش در ژن به‌اصطلاح Pax مسئول تغییر شکل در چشم است. در این مورد، وراثت احتمالاً اتوزومال مغلوب، اتوزومال غالب یا وابسته به X است. به همین دلیل، کلوبوما در خانواده‌های خاصی شایع‌تر است.

بااین‌حال، در اصل، تشکیلات شکاف به طور پراکنده ظاهر می‌شود، به‌طوری‌که شرایط محیطی غیرقابل‌توضیح مختلفی را می‌توان فرض کرد که بر توسعه نامطلوب تأثیر می‌گذارد. علاوه بر این، در برخی موارد، کلوبوما با بیماری‌ها یا سندرم‌های مختلف دیگری مرتبط است که عبارت‌اند از برای مثال، ناهنجاری مختلف عصبی یا سیستمیک توسعه ناهنجاری، مانند سندرم کلاین فلتر، سندرم نونان است، بیماری هیرشپرونگ و ناهنجاری‌های اسکلتی .

فراوانی کلوبوم چقدر است؟

فراوانی کلوبومای مادرزادی 0.6 در هر 10000 تولد است. در نتیجه، این یک بیماری نسبتاً نادر است. از طرف دیگر، کلوبومای اکتسابی در اکثر موارد نتیجه خشونت خارجی است.چنین اثراتی ممکن است، به‌عنوان‌مثال، در ارتباط با مداخلات جراحی روی چشم یا تصادفات. در نتیجه، شکاف روی عنبیه، پلک یا سایر نواحی چشم ایجاد می‌شود.

علائم بیماری و نشانه‌ها

در صورت وجود کلوبوم، افراد مبتلا از علائم و شکایات مختلف رنج می‌برند. در اصل، بینایی به‌شدت تشکیل شکاف بستگی دارد؛ بنابراین، کلوبومای کاملاً بدون علامت نیز قابل‌تصور است.بسیاری از بیماران مبتلا از نور بسیار شدید رنج می‌برند، زیرا توانایی تنظیم عنبیه مختل شده است. کلوبوم‌های بزرگ که روی عصب بینایی یا شبکیه قرار دارند، می‌توانند منجر به ازدست‌دادن میدان بینایی (اصطلاح پزشکی “اسکوتوم”) یا تاری دید شوند. کلوبوم به‌ندرت منجر به نابینایی می‌شود .

تشخیص و سیر بیماری

اگر افراد از علائم مشخصه رنج می‌برند، باید با یک متخصص مناسب مشورت شود. تشخیص کلوبوما معمولاً نسبتاً آسان است زیرا ظاهری معمولی دارند. پس از بحث در مورد تاریخچه پزشکی، پزشک معالج معاینات بالینی را روی چشم انجام می‌دهد و بینایی بیمار را آزمایش می‌کند.

مشکلاتی که کلوبوم چشم ایجاد می‌کند

در بیشتر موارد کلوبوم باعث ایجاد شکایات یا عوارض مختلفی در چشم بیمار می‌شود. این شکایات می‌تواند زندگی روزمره و زندگی فرد مبتلا را محدود کرده و کیفیت زندگی را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهد. در بدترین حالت، فرد مبتلا می‌تواند کاملاً نابینا شود.

میزان ناراحتی چشم به‌شدت به‌اندازه کولبوم و شدت آن بستگی دارد. در بیشتر موارد، نور شدیدی وجود دارد، به‌طوری‌که عنبیه در اثر این بروز آسیب می‌بیند. همچنین می‌تواند منجر به فلج‌ها و اختلالات حساسیت در صورت شود که می‌تواند زندگی روزمره فرد را نیز محدود کند.

فلج می‌تواند در ناحیه دهان قابل‌توجه باشد، به‌طوری‌که ممکن است بیمار مجبور باشد در زندگی روزمره به کمک افراد دیگر تکیه کند تا بتواند با آن کنار بیاید. بااین‌حال، امید به زندگی توسط کلوبوما کاهش می‌یابد.

در بسیاری از موارد، ازدست‌دادن بینایی یا نابینایی کامل منجر به افسردگی و سایر مشکلات سلامت روان می‌شود. متأسفانه کلوبوما قابل‌درمان نیست. اگر شکایت صرفاً زیبایی باشد، کلوبوما نیز می‌تواند برداشته شود. بااین‌حال، فلج در میدان بینایی قابل‌درمان نیست.

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کرد؟

افرادی که پس از جراحی یا پس از مصرف برخی داروها دچار کاهش بینایی می‌شوند باید با پزشک عمومی مشورت کنند. افراد مبتلا به سندرم چشم‌گربه‌ای، تریزومی 13 و سایر بیماری‌های ارثی نیز جزو گروه‌های خطر هستند و باید از نزدیک با پزشک مشورت کنند. درصورتی‌که علائم به‌خودی‌خود از بین نرود، مراجعه به چشم‌پزشک ضروری است. در صورت وجود علائم دیگری مانند کاهش میدان بینایی یا درد چشم، باید با چشم‌پزشک مشورت شود.

اگر با بروز عوارضی مانند کوری یا فلج در ناحیه دهان مواجه شوید، بهتر است بلافاصله فرد مبتلا را به بیمارستان منتقل کنید. در صورت وجود خطر حاد سقوط، کلوبوما باید معاینه و درمان شود. ازآنجایی‌که درمان علت و معلولی ممکن نیست، بیمار باید به طور مرتب با چشم‌پزشک مشورت کند و دارو را تنظیم کند. علاوه بر این، باید با یک بینایی‌سنج مشورت کرد. لکه‌های خارجی را می‌توان با لنزهای تماسی مناسب اصلاح کرد. بینایی خود را نمی‌توان به‌صورت درمانی درمان کرد. بااین‌حال، بینایی باید به طور منظم بررسی شود تا بدتر شدن احتمالی کلوبوما در مراحل اولیه تشخیص داده شود.

درمان کولبوم چشم

درمان کولبوم چشم

کلوبوم‌ها قابل‌درمان نیستند و تنها با استفاده از لنزهای تماسی مناسب می‌توان آنها را از نظر زیبایی پنهان کرد. نقایص میدان بینایی مرتبط نیز قابل‌درمان نیستند. درمان کلوبوم به علت زمینه‌ای بستگی دارد و همچنین بر اساس ساختارهایی است که تحت‌تأثیر قرار می‌گیرند. رایج‌ترین نوع ایجاد شکاف روی عنبیه است. اگر این بدون تأثیر بر سایر ساختارها رخ دهد، بیماری اغلب نیازی به درمان ندارد. از سوی دیگر، اگر اختلالاتی در خط دید عملکردی چشم وجود داشته باشد (مثلاً روی عدسی یا شبکیه)، درمان اغلب برای بهبود بینایی چشم آسیب‌دیده مفید است. بااین‌حال، یک رژیم‌درمانی دقیق پیچیده است و باید بسته به بیماری زمینه‌ای و ناهنجاری ناشی از آن، کاملاً جداگانه ایجاد شود.

از طرفی درمان کلوبوم اکتسابی در چشم واضح‌تر است. این ناشی از عملیات و جراحات است. در حالت ایده‌آل، در حین عمل مهم است که از ایجاد کلوبوما جلوگیری شود، زیرا این امر منجر به اختلال بینایی می‌شود. اگر به‌هرحال کلوبوما در چشم ایجاد شود، درمان مشابه کلوبوما پس از آسیب است. در صورت آسیب، سعی می‌شود با استفاده از کوچک‌ترین مداخلات جراحی روی چشم، ساختارهای آسیب‌دیده دوباره به‌هم‌دوخته شوند. در صورت عدم موفقیت، می‌توان برخی از ساختارهای چشم را به طور مصنوعی جایگزین کرد. این برای مثال در مورد عدسی چشم صدق می‌کند. این به‌ویژه برای دید واضح بسیار مهم است. اگر عملکرد لنز به دلیل کلوبوما مختل شود، می‌توان از لنز مصنوعی استفاده کرد، به‌عنوان‌مثال در چشم آسیب‌دیده قرار می‌گیرد.

چشم‌انداز و پیش‌بینی

پیش‌آگهی کلوبوما به میزان آسیب متحمل شده بستگی دارد و بنابراین باید بر اساس شرایط فردی باشد. ابتدا باید مشخص شود که این یک اختلال مادرزادی است یا اکتسابی. در مورد ناهنجاری‌های مادرزادی چشم، عمل جراحی معمولاً در چند هفته یا چند ماه اول زندگی انجام می‌شود. بااین‌حال، همه علائم اغلب تنها در دوره بعدی رشد کودک به طور کامل مشخص می‌شوند. به طور طبیعی، یک نوزاد نمی‌تواند به طور کامل به سؤالات و تست‌ها پاسخ دهد.

در مورد یک اختلال اکتسابی در طول زندگی، تشخیص جامع در اکثر موارد آسان‌تر و سریع‌تر است. تغییرات اپتیکی و ناهنجاری‌های چشم فقط با یک عمل جراحی قابل تغییر است. با این بیماری نمی‌توان انتظار بهبود خودبه‌خودی را داشت. جراحی زیبایی با خطرات و عوارض مختلفی همراه است. اگر یک عمل بدون عوارض بیشتر ادامه یابد، تشکیل شکاف معمولاً بهینه شده است. بااین‌حال، اختلال بینایی به‌ندرت می‌تواند به طور کامل بازسازی شود.

تعداد زیادی از بیماران به دلیل کلوبوم، حالت‌های روانی استرس را تجربه می‌کنند. علاوه بر نوسانات خلقی و تغییر در شخصیت، بیماری‌های ثانویه نیز امکان‌پذیر است. اگر افسردگی نیز تشخیص داده شود، این باید هنگام بررسی روند درمان کلی در نظر گرفته شود.

جلوگیری

ازآنجایی‌که کلوبوم در بیشتر موارد مادرزادی است، هیچ اقدام مؤثری برای جلوگیری از ناهنجاری وجود ندارد. اگر علائم معمولی را تجربه کردید، باید با پزشک مشورت کنید.

مراقبت‌های بعدی از کلوبوم

مراقبت‌های بعدی به‌طورکلی برای جلوگیری از عود بیماری طراحی شده است. بااین‌حال، این در مورد کلوبوما صدق نمی‌کند. ایجاد شکاف مادرزادی یا اکتسابی چشم دائمی است. بیماران باید با شکایات معمولی مانند نقص میدان بینایی زندگی کنند چراکه آنها را نمی‌توان اصلاح کرد. بااین‌حال، مراقبت‌های بعدی می‌تواند انواع مختلفی از کمک‌ها را ارائه دهد.

به‌عنوان‌مثال، برخی از افراد در نتیجه این بیماری دچار مشکلات روانی می‌شوند. حس زندگی نیز می‌تواند با اختلال بینایی تیره شود. با درمان، پزشکان می‌توانند از افراد آسیب‌دیده در زندگی روزمره خود حمایت کنند و فرصت‌های خصوصی و حرفه‌ای را به آنها نشان دهند. مشکل زیبایی همچنان با لنزهای تماسی و عینک مخصوص قابل‌حل است. این عوارض ابتدایی را به حداقل می‌رساند.چشم‌پزشکان توصیه می‌کنند که چشم‌های آسیب‌دیده به طور مرتب معاینه شوند. این امر باعث می‌شود که بیماری‌های ثانویه در مراحل اولیه درمان شوند. یک ریتم به‌صورت جداگانه توافق می‌شود. زیرا عنبیه در اثر تابش نور بیشتر آسیب می‌بیند. نتیجه کوری، جداشدگی شبکیه یا گلوکوم است.

همچنین فلج صورت در افراد خاصی ثابت شده است. مراقبت‌های بعدی باهدف تثبیت بیماری است اما بدون اینکه قادر به رسیدگی به علت واقعی باشند. این در مورد حمایت دائمی روزمره است که از طریق آن بیماران به درجه بالایی از استقلال پی می‌برند.

درصورتی‌که کلوبوم دارید

بیماران مبتلا به کلوبوما در چشم از شکایات جسمی و عاطفی و زیبایی رنج می‌برند. ایجاد شکاف در ناحیه عنبیه که نمونه‌ای از کلوبوما است، توسط افراد دیگر نیز موردتوجه قرار می‌گیرد و بنابراین اغلب منجر به عدم اطمینان یا حتی عقده‌های حقارت در بیمار می‌شود. اینها کیفیت زندگی افراد مبتلا را کاهش می‌دهد و در بدترین حالت منجر به افسردگی می‌شود. اگر افراد مبتلا به کلوبوما به دلیل ناهنجاری بینایی به طور فزاینده‌ای از مشکلات روانی رنج می‌برند، به دنبال یک روان‌درمانگر به نفع خود می‌گردند .

برای پنهان کردن شکاف در چشم، لنزهای تماسی ویژه‌ای در دسترس هستند که حداقل از نظر اپتیکی، کلوبوما را پنهان می‌کنند و در نتیجه آن را برای افراد دیگر نامرئی می‌کنند. در مورد شکایات جسمی، بیش از هر چیز نور روشن است که بیمار را آزار می‌دهد. به‌منظور بهبود کیفیت زندگی خود، ما به بیماران عینک مخصوصی را توصیه می‌کنیم که به طور منظم استفاده کنند.

از عینک‌های آفتابی معمولی با لنزهای تیره می‌توان برای کاهش تابش خیره‌کننده استفاده کرد. عینک‌های مخصوصی نیز امکان‌پذیر است که رنگ لنز خود را با روشنایی نور اطراف تطبیق می‌دهد و برای بسیاری از افراد مبتلا انتخاب خوبی است. در موارد شدید، کلوبوم منجر به نقص میدان بینایی و نابینایی می‌شود که بیماران با اقدامات مناسب مانند پیشنهادها مراقبت کنار می‌آیند.

کلوبوم روی چشم چقدر طول می‌کشد؟

در مورد کلوبوماهای مادرزادی، مدت کلوبومای چشم معمولاً تا پایان عمر قابل‌انتظار است. اگر بینایی به دلیل کلوبوم کاهش یابد، می‌توان با عمل جراحی آن را درمان کرد، اما عمدتاً بقایای کلوبوما مادرزادی باقی می‌ماند.

از سوی دیگر، کلوبوم‌های اکتسابی روی چشم، در صورت آسیب‌های بسیار جزئی، می‌توانند خودبه‌خود بهبود یابند. نواحی با گردش خون به‌خصوص خوب، مانند پلک، به‌خوبی در کنار هم رشد می‌کنند. از سوی دیگر، سایر ساختارهای چشم باید با جراحی درمان شوند. بسته به‌سرعت پیشرفت بهبودی، محدودیت‌های چندهفته‌ای را می‌توان انتظار داشت. اگر در محور نوری (ناحیه‌ای که نور از طریق آن به چشم می‌افتد) اسکار وجود داشته باشد، بینایی چشم آسیب‌دیده نیز می‌تواند دائمی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *