مراقبت‌های بعد از عمل مجرای اشکی

تنگی مجاری اشکی می‌تواند در کانال‌های اشکی که در نزدیکی زاویه پلک بینی قرار دارند رخ دهد. یا در سطح مجرای اشکی که بین کیسه اشکی (ساختار کیسه‌ای شکل که در آن اشک قبل از بیرون راندن به داخل حفره بینی جمع می‌شود) و بینی قرار دارد. این شامل وجود یک لایه اشک بیشتر از معمولی در چشم آسیب دیده است که ظرفیت بینایی را کاهش می‌دهد، ریزش اشک مداوم و کنترل نشده (اپی فورا) که می‌تواند منجر به تحریک پوست پلک‌ها، ملتحمه مکرر مرتبط با عفونت کیسه اشکی شود. در چنین شرایطی عمل مجرای اشکی صورت می‌گیرد. در این مقاله به معرفی و توضیح مراقبت‌های بعد از عمل مجرای اشکی می‌پردازیم.

مراقبت‌های بعد از عمل مجرای اشکی

گزینه‌های درمان

جراحی تنها راه حل مشکل است. این عمل را می‌توان به صورت خارجی با برش پوست در ریشه بینی انجام داد و در صورت انسداد کانال‌های اشکی نشان داده می‌شود. یا داخل بینی با روش آندوسکوپی و بدون برش خارجی پوست. این تکنیک در مورد انسداد مجرای اشکی چشمی استفاده می‌شود.

چرا جراحی

این مداخله حل و فصل اختلالات مرتبط با انسداد مجاری اشکی را با میزان موفقیت ۸۰ درصد پیشنهاد می‌کند. نیازی به برش‌های پوستی ندارد و امکان بازگشت سریع به فعالیت‌های عادی را فراهم می‌کند. در صورت عود، امکان مداخله مجدد آندوسکوپی، عموماً با بی‌حسی موضعی، با رفع قطعی مشکل در ۹۵ درصد موارد وجود دارد.

تکنیک جراحی

این عمل تحت بیهوشی عمومی از طریق آندوسکوپی آندونازال انجام می‌شود. با کمک فیبر‌های نوری و تکنیک‌های میکروجراحی، دیواره استخوانی که کیسه اشکی را از بینی جدا می‌کند، آسیاب می‌شود و یک اتصال جدید و گسترده بین این دو ساختار ایجاد می‌شود که امکان خروج طبیعی اشک از چشم به بینی را فراهم می‌کند. بینی سپس یک پروب سیلیکونی قرار داده می‌شود و به مدت ۳-۶ ماه باقی می‌ماند.

مراقبت‌های بعد از عمل مجرای اشکی بلافاصله پس از جراحی

پس از بیهوشی عمومی، مدتی طول می‌کشد تا بتوانید فعالیت عادی خود را از سر بگیرید. پس از بی‌حسی موضعی، به زودی می‌توانید دوباره یک نوشیدنی یا میان وعده میل کنید.

گاهی اوقات خونریزی از حفره بینی وجود دارد. معمولاً حفره بینی با گاز مخصوص پر می‌شود و یک ماده استیپتیک نیز وارد می‌شود. تامپوناد در روز اول برداشته می‌شود، در صورت خونریزی شدید پس از تامپوناد یا پس از ترخیص، لطفاً سریعاً به ما اطلاع دهید.

بعد از جراحی، روی چشم و کناره بینی بانداژ می‌زنید که روز بعد برداشته می‌شود. ممکن است به این دلیل استفاده از عینک برای شما دشوار باشد. درز‌ها نیز می‌توانند مشکلاتی ایجاد کنند. حداقل تا ۱ هفته پس از جراحی نباید بینی خود را به شدت باد کنید. این می‌تواند باعث خونریزی مجدد شود.

مراقبت‌های بعد از عمل مجرای اشکی در هفته‌های اول

بعد از هر دو نوع جراحیبه شما قطره چشمی داده می‌شود که باید ۴ بار در روز بمالید. همچنین به شما یک اسپری بینی و یک آنتی بیوتیک عمومی داده می‌شود. اسپری بینی باید ۴ بار در هفته‌های اول پس از عمل استفاده شود. اگر لوله یا لوله‌ای وارد شده باشد، برای ۳-۶ ماه یا حتی بیشتر در آنجا می‌ماند. برداشتن لوله بدون درد است. قبل از آن قطره‌های چشمی بی‌حس‌کننده و اسپری بینی بی‌حس‌کننده استفاده می‌شود.

معمولاً کار‌های سبک یا فعالیت‌های اداری را می‌توان ظرف ۴ تا ۵ روز پس از عمل از سر گرفت، در حالی که، به خصوص اگر بیمار در معرض بخار، بخار، گرد و غبار قرار گیرد، حداقل ۱۰ روز باید قبل از بازگشت به کار بگذرد. لازم به یادآوری است که لوله اشک برای چند ماه در جای خود باقی می‌ماند و مانور‌های شدیدی که در سطح گوشه داخلی چشم انجام می‌شود می‌تواند نشتی جزئی ایجاد کند. این کار نتیجه عمل را به خطر نمی‌اندازد، اما لازم است پروب در داخل بینی قرار گیرد.

مراقبت‌های بعد از عمل مجرای اشکی

خطرات جراحی چیست؟

خطرات عمومی بیهوشی عمومی و موضعی وجود دارد.

خونریزی از حفره بینی به بافت اطراف چشم: تقریباً همیشه در یک ساعت اول پس از عمل اتفاق می‌افتد. معمولاً این فقط خفیف است و به سرعت از بین می‌رود. خونریزی شدید باید با دارو یا جراحی مناسب اصلاح شود.

جابجایی لوله: معمولاً این اتفاق نمی‌افتد مگر اینکه بینی خود را به شدت باد کنید یا لوله را در گوشه داخلی چشم بکشید. در صورت لزوم، باید آن را تغییر مکان داد یا تغییر مکان داد

عفونت: این غیر معمول است زیرا آنتی بیوتیک تجویز می‌شود و قطره‌های آنتی بیوتیک نیز بعد از جراحی استفاده می‌شود. در صورت وجود قرمزی، تورم و درد شدید در محل اتصال، فوراً با کلینیک تماس بگیرید.

جای زخم در کنار برش پوست: معمولاً با گذشت زمان از بین می‌رود و بعد از حدود ۲ تا ۶ ماه دیگر جای زخم قابل مشاهده نیست. اسکار‌هایی که دیرتر ظاهر می‌شوند را نیز می‌توان با جراحی پلاستیک اصلاح کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *